Performance of Turkish mutual funds
Türk yatırım fonlarının performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 288089
  2. Yazar: MEMET SERHAT YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SALTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Türkiyedeki fon yöneticilerinin hisse senedi seçebilme kabiliyeti ve performanslarının sürekliliğini ölçmeye çalışmaktadır. 2004 ? 2009 yılları arasında varolan hisse odaklı emeklilik ve yatırım fonları incelenmiştir. İlk adımda, sadece dönem sonuna kadar hayatta kalabilmiş fonlar ile çalışmanın etkisi ölçülmüş, ardından kabul görmüş performans ölçme modelleri uygulanmış ve son olarakta performansın sürekliliği tartışılmıştır. Bulgularımıza göre Türk fon yöneticilerinin belirli bir hisse seçme kabiliyeti olduğu söylenebilir. Ancak hatalı zamanlama kararlarının etkisi daha yüksek olmaktadır. Her ne kadar genel olarak bir performans kalıcılığından bahsetmek mümkün olmasada, dağılımın uçlarındaki fonlarda belli bir performans sürekliliği söz konusudur ve bu süreklilik kötü performans gösteren fonlarda daha yüksektir
Özet (Çeviri)
This study focuses on the stock picking ability of Turkish fund managers and the persistence of their superior performance, if any. Equity focused pension and mutual funds existed through 2004 to 2009 in Turkey are analyzed. First, the effect of survivorship bias is calculated, then well known performance measurements models are applied and finally, persistence of superior performance is discussed. We have found that, Turkish fund managers poses a certain stock picking ability, but the timing inability is higher. Although there is no evidence of general performance persistence, the performance persists for certain outliers and this outlier persistence is higher in bad performing funds.