Credit rating and effects of Basel II accord
Kredi derecelendirme ve Basel II etkileri ve örnek çalışma
- Tez No: 288141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bankalar açısından aktif kalitesi önem taşıyan bir kavram olup, bu kavram içerisinde yer alan en önemli unsur kredilerin kalitesidir. Borçlunun borcunu ödememesi bankalar için en belirgin riski oluşturmaktadır. Borcu ödemede ortaya çıkan gecikme, olası bir riski ifade etmektedir. Bu nedenle bankalar, kredi politikalarını, verimli bir şekilde yönetmelidir. Kredilendirmede en önemli süreçlerden biri, kredi talep eden firmalar için yapılan kredi değerlendirme raporlarıdır. Kredi değerlendirme raporu; firmanın karakteri, kapasitesi ve mali durumunu analiz etmek için düzenlenir. Bilgi teknolojisi ve İletişimde yaşanan gelişmelere paralel olarak finansal sistem hızlı bir değişim sürecindedir. Bu yeni süreç riskli finansal enstrümanların kullanılmasına nedenolmuş, bu nedenle, finansal sistem daha karmaşık bir hal almıştır. Bu sebeple Haziran 2004'te Basel II kriterleri ilan edilmiştir. Basel II, bankaların firmalara kullandırdıkları kredilerin karşılığında tutmaları gereken sermaye tutarını düzenleyen ve bu konudadüzenleyici ve denetleyici kuruluşların tatbik edeceği uluslararası standartları belirleyen, sermaye yeterliliğini hesaplamaya, risk yönetimini etkinleştirmeye ve piyasa disiplinini oluşturmaya yönelik kriterler getirmektedir. Bankalar risklerini azaltmak için kredi kullandırmada daha seçici olacak, risk notu yüksek, mali tabloları şeffaf & güvenilir yönetsel becerilere sahip işletmeleri tercih edeceklerdir. Bankalar ayrıca işletmelerin kredi ödeyebilirliklerini ölçmek amacıyla kredi derecelendirmesi yapacaklardır. Finansal ve yönetsel özellikleri güçlü işletmeler, derecelendirme ile düşük kredi maliyeti avantajından yararlanarak rekabette avantajlı konuma geçeceklerdir.
Özet (Çeviri)
Asset quality is an important concept in terms of Banks and the most important element in this concept is the quality of loans. Debtor?s not paying a debt constitutes the most significant risk for a bank. The resulting delay in debt payments represents a potential risk. For this reason, banks should manage their credit policies department, efficiently. One of the most important processes in making corporate loan is credit rating report which is prepared about debtors. A credit rating report is formed to analyse character, capacity and financial condition of company. Parallel to the developments in information technology and communication, financial system is in a rapid process of change. This new process caused to use risky financialinstruments, therefore, financial system has become more complex case. To solve this problem, in June 2004, Basel II accord has been declared. Basel II, regulates the amount of capital required, according to the loan that has been given to companies. Basel II specifies international financial standards that would be applied by regulatory and supervisoryagencies. In addition to this, Basel II has brought criteria to calculate capital adequacy, to activate risk management and to form market discipline. To reduce risk, banks will prefer companies which have high rating score, transparent & reliable financial statements and managerial skills. Banks will prepare credit rating report to measure payment ability of companies. Companies which have strong financial and managerial skills, will benefit from low borrowing costs and will be in the advantageous position in competition.