Konaklama işletmelerinde çalışan kadın yöneticilerin karşılaştıkları cam tavan engelleri ve Muğla örneği
Glass ceiling barriers that woman managers working in hospitality organizations face and example of Muğla
  1. Tez No: 288154
  2. Yazar: YASİN GÜNDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAFER TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Cam tavan, geleneksel erkek egemen kültürün dayatmalarından, aile baskılarından ve toplumun kadın çalışanlara yüklemiş olduğu anne ve eş olma gibi rollerden kaynaklanan engellerin tümüne atfedilen bir kavramın adıdır. Bu kavram, söz konusu engellerden sıyrılmayı becerebilen ve her şeyden önce kendini bir birey olarak ifade etmek isteyen kadınların çalışma hayatında kariyer basamaklarını teker teker çıkarken karşılaştıkları en önemli yönetim sorunlarından birisidir.Konaklama işletmelerinde cam tavan konusu daha da fazla önem taşımaktadır. Bunun temel nedeni; konaklama işletmelerinin emek yoğun özellik taşımasından kaynaklanan, çok sayıda personelin ve kadın çalışanların istihdam edilme zorunluluğudur. Konaklama işletmeleri, dünyada en hızlı gelişme gösteren ve son yıllarda da önemini son derece arttıran hizmetler sektörünün bir parçası olması sonucu yoğun bir biçimde istihdam ettiği kadın çalışanlarıyla cam tavan engelini sürekli gündemde tutan endüstri dallarından birisidir.Bu noktadan hareketle; çalışmanın amacını, konaklama işletmelerinde ortaya çıkan bu engelin, çeşitli yönleri ile ele alınması, yöneticilerin konu ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi ve bu engelin ortadan kaldırılmasına yönelik alınabilecek tedbirlerin ortaya konulması oluşturmaktadır. Bu amaçla; tezde öncelikle cam tavan konusu kuramsal olarak incelenmiş ve daha sonra, Muğla ili sınırları içinde yer alan 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerinin yöneticilerine anket uygulanmıştır. Bu anketlerden elde edilen veriler istatistik paket programlar aracılığı ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda konaklama işletmelerinde çalışan kadın yöneticilere yönelik tutumların yöneticilerin cinsiyetine ve işletmedeki pozisyonuna göre farklılık gösterdiği; buna karşın yaş durumunun, eğitim durumunun, turizm ve otelcilik ile ilgili eğitim alma durumunun ve işletmedeki çalışma yılının etkili olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Glass ceiling is the name of all sorts of barriers arising from the imposition of traditional male-dominated culture, family and society pressures towards women to be mothers and wives of employees. This concept is one of the most important management issues for women having the ability to escape from those barriers and wishing to express themselves as an individual beyond everything while going up the career life step by step.Glass ceiling is more important than any other concept in hospitality organizations. The main reason is the necessity of hospitality organizations to employ a large number of staff and female employees because of being a labor-intensive industry. As a result of showing the world's most rapid development and increasing its importance extremely in recent years, hospitality organizations has been one of the industry branches that holds glass ceiling barriers constantly on the agenda with female employees employed.From this point, the purpose of study includes addressing various aspects of this barrier emerged in hospitality organizations, determining the opinions of administrators about the subject and putting out possible measures to be taken to eliminate this barrier. For this purpose in the thesis, glass ceiling was first examined on the theoretical base and then managers of 4 and 5 star hospitality organizations within the borders of the province, Muğla were polled. The data obtained from these questionnaires were tested through a statistical package. As a result, it has been shown that attitudes towards female managers working in hospitality organizations vary according to managers? gender and position in the organization; whereas age, education, training related to the tourism and hospitality and working experience are not effective.