Мейманкана кызматкерлеринин мүмкүнчүлүктөрүн күчтөндүрүүнүн жумушка берилгендигине тийгизген таасири: Бишкек шаары мисалында
Otel işletmelerinde işgören güçlendirmesinin işe bağlılığa olan etkisi: Bişkek örneği
- Tez No: 719526
- Danışmanlar: PROF. DR. NARINGÜL MARGAZİEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Küreselleşmenin yarattığı güçlü rekabet ortamı, üretim ve yönetim yöntemlerinin, çalışanların ve yöneticilerin sürekli güncellenmesini gerektirmektedir. Bu süreçte“işgören güçlendirme”boyutu önemli olmaya başlamıştır. Çalışanları güçlendirme süreci, belirlenmiş standartları aşmış, kendini sürekli geliştiren, kararlı, çalışkan, şirkette saygın, mutlu çalışanlar yetiştirmeyi amaçlar. Bunun nedeni, böyle bir çalışanın işine bağlı olması ve şirketin rekabet avantajı oluşturmasına yardımcı olmasıdır. Bilindiği gibi hizmet sektöründe müşteri ihtiyaçlarının hızlı ve doğru bir şekilde karşılanması önemli bir unsurdur. Bunun nedeni, organizasyondaki çalışanların beklenmedik ve doğru kararlar vermesidir. Bu çalışmanın amacı, otel işletmelerinde işgören güçlendirmesinin işe bağlılığa olan etkisini incelemektir. Bu araştırma çalışması üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm işgören güçlendirme ile ilgili bilgileri tartışırken, ikinci bölüm“işe bağlılık”ve otel işletmelerinde işgören güçlendirmesinin işe bağlılığa olan etkisi hakkında bilgi vermektedir. Son bölümde ise elde edilen veriler analiz edilerek önerilere dayalı olarak özetlenmiştir. Çalışmanın verilerin toplanması sürecinde, bırakma ve toplama, e-anket ve telefon görüşmesi gibi yöntemler kullanılarak otel personeline ulaşılmaya çalışılmıştır. Toplam 387 otel personelinden veri toplanmıştır. Elde edilen veriler, sosyal bilimler için tasarlanmış istatistiksel programın yardımıyla analiz edilmiştir. Ankette yer alan sorulara verilen cevapların yüzdesi ve sıklığı hesaplanmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin güvenirliğini test etmek için Cronbach's Alpha testi, yapının geçerliliğini test etmek için açıklayıcı faktör analizi yapılmıştır. Katılımcıların önerilen cevap seçeneklerine verdikleri cevapların aritmetik ortalaması hesaplanmıştır. Hipotezleri test etmek için farklılık (Mann-Whitney U, Kruskall-Wallis H) ve korelasyon (Spearman) testleri kullanılmıştır. Ankete katılanların büyük kısmının kadın (%55,6), lisans mezunu oldukları (%56,6) ve otel personelinin 18 ile 24 yaş arasında (%53,5) ve bekar (%73,9) oldukları tespit edilmiştir. Katılımcılar, bağımsız (%50,1) ve 5 yıldızlı otellerde (%53,2) çalıştıkları, ayrıca yarısından fazlasının alt düzey çalışan (%53,7) olduğu ortaya konulmuştur. Araştırma katılımcılarının, personel güçlendirilmesini etkileyen faktörün“İşimi yapabileceğime inanıyorum”(aritmetik ortalama 4,57) olduğunu belirtmişlerdir. Aynı zamanda, araştırma katılımcıları, çalışmaya bağlılığı etkileyen faktörün“İşimle gurur duyuyorum”(aritmetik ortalama 4,37) olduğunu belirtmişlerdir. Sonuç olarak, araştırmaya katılan işgörenlerin güçlendirilmesi ile işe bağlılık arasında pozitif bir ilişki orataya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The strong competitive environment created by globalization requires continuous updating of production and management methods, employees and managers. In this process, the dimension of“employee empowerment”started to become important. The process of empowering employees aims to train employees who have exceeded the set standards, who constantly improve themselves, who are determined, hardworking, respected and happy in the company. This is because such an employee is committed to his job and helps the company build a competitive advantage. As is known, meeting customer needs quickly and accurately is an important factor in the service industry. This is because the employees in the organization make unexpected and correct decisions. The aim of this study is to examine the effect of employee empowerment on work engagement in hotel enterprises. This research study consists of three parts. While the first section discusses the information about employee empowerment, the second section provides information on“work engagement”and the effect of employee empowerment on work engagement in hotel enterprises. In the last part, the data obtained were analyzed and summarized based on recommendations. In the process of collecting key data of the study, it was tried to reach the hotel staff by using methods such as drop-off and collection, e-survey and telephone interview. Data were collected from a total of 387 hotel personnel. The obtained data were analyzed with the help of statistical program designed for social sciences. The percentage and frequency of answers to the questions in the questionnaire were calculated. Cronbach's Alpha test was used to test the reliability of the scales used in the study, and factor analysis was used to calculate the accuracy of the structure. The arithmetic mean of the answers given by the participants to the suggested answer options was calculated. Difference (Mann-Whitney U, Kruskall-Wallis H) and correlation (Spearman) tests were used to test the hypotheses. It was determined that most of the respondents were female (55.6%), they had a bachelor's degree (56.6%), and the hotel staff were between the ages of 18 and 24 (53.5%) and were single (73.9%). It has been revealed that the participants work independently (50.1%) and in 5-star hotels (53.2%), and more than half of them (53.7%) are low-level employees. Research participants stated that the factor affecting staff empowerment was“I am confident about my ability to do my job”(arithmetic average of 4.57). At the same time, the research participants stated that the factor affecting the commitment to work was“I am proud on the work that I do”(arithmetic mean of 4.37). As a result, participants revealed a positive relationship between employee empowerment and work engagement. Глобалдашуунун натыйжасында келип чыккан күчтүү атаандаштык чөйрөсү - өндүрүш жана башкаруу ыкмаларынын, кызматкерлер жана жетекчилердин ар дайым абалга ылайык жаңыланып туруусун талап кылууда. Бул процессте“кызматкерлердин мүмкүнчүлүктөрүн күчтөндүрүүнүн”чен-өлчөмү чоң мааниге ээ. Кызматкерлердин мүмкүнчүлүктөрүн күчтөндүрүү процесси – калыптанган стандарттардан ашып түшкөн, дайыма өзүн өзү өнүктүргөн, чечкиндүү, иштин көзүн билген, ишканада урмат сыйга ээ, бактылуу кызматкерлерди өстүрүп чыгууга багытталат. Анткени мындай кызматкер жумушка берилгендик менен иштеп, ишканага атаандаштык үстөмдүүлүк курууга өбөлгө болот. Белгилүү болгондой, тейлөө тармагында кардарлардын каалоолорун тез жана туура канааттандыруу маанилүү аспект болуп саналат. Бул жагдай, уюмда иштеген кызматкерлердин күтүлбөгөн кырдаалдарда туура чечимдерди кабыл алышына байланыштуу. Бул изилдөө ишинин максаты – мейманкана кызматкерлеринин мүмкүнчүлүктөрүн күчтөндүрүүнүн жумушка берилгендигине тийгизген таасирин изилдөө болуп эсептелет. Бул илимий иш үч бөлүмдөн турат. Биринчи бөлүмдө кызматкерлердин мүмкүнчүлүктөрүн күчтөндүрүү жөнүндө жалпы маалыматтар берилген, ал эми экинчи бөлүмдө“жумушка берилгендик”жана мейманкана кызматкерлеринин мүмкүнчүлүктөрүн күчтөндүрүүнүн жумушка берилгендигине тийгизген таасирлери тууралуу керектүү маалыматтар камтылган. Акыркы бөлүмдө изилдөө чөйрөсүндөн алынган маалыматтар анализделип, аларга карата берилүүчү сунуштардын негизинде жыйынтыкталды. Изилдөө иши Бишкек шаарындагы 3, 4 жана 5 жылдыздуу мейманканалар менен чектелет. Маалыматтарды чогултуу процессинде таштоо жана топтоо, электрондук сурамжылоо жана телефон чалуу сыяктуу ыкмалар колдонулган. Натыйжада 387 мейманкана кызматкеринен маалыматтар чогултулуп, изилдѳѳнүн жүрүшүндѳ алынган маалыматтарды талдоо куралы катары гуманитардык илимдер үчүн атайын даярдалган статистикалык программа колдонулган. Анкетада берилген суроолордун жоопторунун пайыздары жана жыштыктары эсептелинген. Изилдѳѳдѳ колдонулган ѳлчѳѳ бирдиктеринин ишенимдүүлүгүн сыноо үчүн Кронбахтын Альфа тести, түзүмдүн тууралыгын эсептѳѳ үчүн фактордук анализ жүргүзүлгѳн. Катышуучулардын сунушталган жооп варианттарына берген жооптордун арифметикалык орточо сандары эсептелген. Гипотезаларды сыноо үчүн параметрдик эмес; ѳзгѳчѳлүк (Mann-Whitney U, Kruskall-Wallis H) жана корреляция (Spearman) тесттери колдонулган. Изилдѳѳнүн натыйжасында: катышуучулардын жарымынан кѳбү аял (55,6%), кызматкерлердин билимдүүлүгү, башкача айтканда бакалавр даражасына ээ (56,6%) экендиктери, мейманканада кызмат кылгандардын жашы 18 жана 24 жаш аралыгындагы жаш муундар (53,5%) экендиги, анкетага жооп бергендердин кѳбү үй-бүлөлүү эмес (73,9%) болгондугун билдиришкен. Респонденттердин көз карандысыз (50,1%) жана 5 жылдыздуу (53,2%) мейманканаларда иштешкени, жарымынан көбү төмөнкү тепкичтеги кызматкерлер (53,7%) экендиги аныкталган. Мындан сырткары, изилдѳѳнүн катышуучулары кызматкерлердин мүмкүнчүлүктөрүн күчтөндүрүүдө таасир эткен фактор катары сыймыктанууну белгилешип“мен өзүмдүн жумушумду аткаруу мүмкүнчүлүгүмө ишенем”(арифметикалык орточо кѳрсѳткүч 4,57) деп жооп беришкен. Ошону менен бирге эле, изилдѳѳнүн катышуучулары жумушка берилгендикке таасир эткен фактор «мен кылган ишим менен сыймыктанам» (арифметикалык орточо кѳрсѳткүч 4,37) деп белгилешкен. Натыйжада сурамжылоого катышкан мейманкана кызматкерлеринин мүмкүнчүлүктөрүн күчтөндүрүү менен жумушка берилгендик арасында позитивдүү байланыш аныкталган.