İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin Yatağan jeoparkı projesine yönelik yaşantı ve tutumları
Elemantary 7th class students? experiences and attitudes towards the Yatağan geoparks project
- Tez No: 288164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ DEMİRKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışmanın amacı, jeopark çevresinde yaşayan ilköğretim 7.sınıf öğrencilerinin jeoparka yönelik yaşantı ve tutumlarını belirlemektir. Araştırma betimsel türde olup, ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2010?2011 eğitim ve öğretim yılında Muğla ili Yatağan ilçesi jeoparkı çevresinde öğrenim gören toplam 202 7. sınıf öğrencisi ile yapılmıştır.Araştırmada jeoparklara yönelik Cronbach Alpha katsayısı 0,83 olan ve 60 maddeden oluşan tutum ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences Program, Version 16.0) paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde t-testi ve One-way ANOVA uygulanmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, katılımcıların büyük çoğunluğunun jeoparka yönelik yaşantı ve tutumları olumlu yöndedir. Elde edilen bulgular ışığında, ilköğretim öğrencilerinin jeoparklarda daha fazla zaman geçirmeleri önerilebilir.Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu, bu alanların korunması gerektiğini, bu alanların jeolojik miras niteliği taşıdığını, bu sebeple hem ülkemiz hem de dünya için önemli bir zenginlik olduğunu belirtmişlerdir. Öğrenciler tekrar jeoparka gelmek istediklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate elemantary 7th class students? experiences and attitudes towards the Geoparks in their environment. This is a descriptive research in which the relational survey method was used. In this study 202 7th. grade students who are from the schools around Yatagan town of Muğla province Geoparks has participated.An attitude scale with 60 entries about Jeoparks, which has a Cronbach Alpha coefficient of 0,83, is used in the research. Obtained data is analyzed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences Program, Version 16.0) software. T-test and one-way ANOVA test is performed during research.According to findings that gained from researches, experiences and attitudes of most participants are positive towards to Geopark. For findings? results, it may be offered that elemantary school?s students should spend more time in Geoparks.Most of the students declared that this areas must be protected and they are defined as a geologic heritage. Because of this reason they are wealthy resources for both our country and world. The students expressed that they wanted to come to geopark again.