İlköğretim öğrencilerinin din kültürü ve ahlak bilgisi dersine yönelik tutumları (Muğla ili örneği)
Primary school students' attitudes towards religious culture and ethics course (Muğla province sample)
  1. Tez No: 946893
  2. Yazar: KAMİL GÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı, ilköğretim öğrencilerinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine yönelik tutumlarını Muğla ili örneklemi üzerinden incelemektir. Bu amaç kapsamında cinsiyet, sınıf düzeyi, annenin DKAB dersinin gerekliliğine inanma durumu, babanın DKAB dersinin gerekliliğine inanma durumu, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, yaşanılan ilçe ve bu ilçenin sahil ilçe-iç bölge ilçesi olma durumu kapsamında öğrenci tutumları mukayese edilmiştir. Bu doğrultuda, araştırmanın tarama modelinde yürütülmesine karar verilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında araştırmacının geliştirdiği Kişisel Bilgi Formu ile Özdemir ve Çelik (2017)'in geliştirdiği DKAB Dersi Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Bu süreçte elde edilen verilerin analizinde bağımsız gruplar t testi ve ANOVA analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonunda, ilköğretim öğrencilerinin DKAB dersine yönelik tutum düzeylerinde cinsiyet, baba eğitim durumu ve öğrenim görülen ilçenin sahil ilçe-iç bölge ilçesi olma durumuna göre anlamlı sonuçlar elde edilememiştir. Ancak sınıf düzeyine göre 5. sınıf öğrencilerinin puanı 7 ve 8. sınıf öğrencilerinden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Ayrıca, annesi DKAB dersinin gerekliliğine inanan öğrencilerinin puanı annesi inanmayan ve kararsız olan öğrencilerinden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Ek olarak, babası DKAB dersinin gerekliliğine inanan öğrencilerinin puanı babası inanmayan ve kararsız olan öğrencilerinden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Buna ilaveten, toplam puan ile ilgi ve güven boyutlarında annesi ilkokul ve ortaokul mezunu öğrencilerinin puanı annesi okuma yazma bilmeyen öğrencilerinden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Son olarak, Kavaklıdere'de öğrenim gören öğrencilerinin puanı Yatağan'da öğrenim gören öğrencilerinden anlamlı düzeyde yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this research is to examine the attitudes of primary school students towards the Religious Culture and Ethics course through the sample of Muğla province. For this purpose, student attitudes were compared within the scope of gender, grade level, mother's belief in the necessity of the DKAB course, father's belief in the necessity of the DKAB course, mother's education level, father's education level, the district of residence and whether this district is coastal or rural. Accordingly, it was decided to conduct the research in a survey model. The Personal Information Form developed by the researcher and the DKAB Lesson Attitude Scale developed by Özdemir and Çelik (2017) were used to collect the research data. Independent groups t test and ANOVA analyzes were used to analyze the data obtained in this process. At the end of the research, no significant results were obtained in the attitude levels of primary school students towards the DKAB course according to gender, father's education status and coastal-rural status of the district. However, according to the grade level, the score of the 5th grade students was found to be significantly higher than the 7th and 8th grade students. In addition, the score of the students whose mothers believed in the necessity of the DKAB course was found to be significantly higher than the students whose mothers did not believe and were undecided. In addition, the score of the students whose fathers believed in the necessity of the DKAB course was found to be significantly higher than the students whose fathers did not believe and were undecided. In addition, the total score and the interest and trust dimensions of the students whose mothers graduated from primary and secondary school were found to be significantly higher than the students whose mothers were illiterate. Finally, it was concluded that the score of the students studying in Kavaklıdere was significantly higher than the students studying in Yatagan.