Vakıfların yeni yönetişim yaklaşımları açısından değerlendirilmesi ve Türkiye'nin yönetişim sistemine katkıları
The evaluation of foundations in terms of new approaches and contribution to the Turkey?s governance system
- Tez No: 288177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ülkemizde yüzyıllar önce kurulmuş olan vakıflar, sosyal ve kültürel alanlarda önemli hizmetleri yerine getirmekle beraber gelir kaynağı niteliğindeki malların yönetimi ve işletilmesi ile de iktisadi ve idari alanda da önemli ölçüde etkin rol oynamıştır. Bu bağlamda son yıllarda özellikle gelişmiş ülkelerde, üçüncü sektör, gönüllü sektör, kar amaçsız sektör, hükümet dışı organizasyon gibi çeşitli şekillerde adlandırılan alternatif bir sektörün hızla büyüdüğü görülmektedir.İnsanların bir toplum olarak yaşamlarını bir arada sürdürebilmeleri ve refah düzeylerini geliştirecek fırsatlara sahip olabilmeleri için etkin bir kamu otoritesine gerek vardır. Devletin toplumsal konumu ve işlevleri kaçınılmaz olarak değişim süreci içerisinde yeniden yapılanmasını tetiklemekte ve söz konusu değişim sürecinde bir karar alma yöntemi olarak yönetişimin ön plana çıkmasına sebep olmaktadır. Bu yeni anlayış kapsamında çok aktörlü yönetimi niteleyen yönetişim kavramına içerik kazandırılmaya çalışılmaktadır. Yönetim evrensel bir olgu olmakla beraber her toplumun kendi sosyal, kültürel ve ekonomik yapısını da etkilemiştir. Vakıflar ve yönetim tarzının modern yönetim yaklaşımları içindeki yerini ve değerini eleştirel bir şekilde incelemek bu çalışmanın önemli bir amacıdır.Bu çalışma 3 bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde vakıfların tanımı, tarihsel süreci, ikinci bölümde yönetişim kavramının tanım ve özellikleri, üçüncü bölümde ise, yönetişim yaklaşımları açısından Türkiye'de vakıfların katkısı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Founded hundrdes years ago in our country, Foundations, besides fulfilling important social and cultural services, has played an important role in economic and managerial fields for the management and running revenue goods. In this sense, especially in the developed countries it is seen that an alternative sector, called the third sector, the volunteer area, nonprofitable sector, and non governmental organization has been growing up rapidly for the last past years.Continue their life together as a community of people and have opportunities to improve welfare levels are needed to become an effective public authority. State?s socil position and functions change inevitably in the changing process and trigers state?s reconstruction. This new understanding of the concept of governance that characterize the scope of management of many actors aim to provide content. Management is a universal phenomenon, although each community has its own social, cultural and economic impact on the structure. Therefore the focus of this study is to evaluate the foundations and management of them in the new management views.This study consists of 3 parts. Definition of foundations and historical process in the first chapter, in the second part the concept of governance and its functions, thirdly; contribution of foundations in Turkey are evaluated in this study.