The gothic tradition in the novels of the Bronte sisters: Wuthering Heights and Jane Eyre
Bronte kardeşlerin romanlarında gotik geleneği: Uğultulu Tepeler ve Jane Eyre
- Tez No: 288176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
19. yüzyıl İngiltere'si kraliçe Viktorya'nın tahta geçmesiyle Viktorya Dönemi adını alır.Dönem ekonomi, politika,bilim,sosyal yaşam, sanat ve birçok alanda gelişim ve istikrarın sembolü olur. Sosyal, ekonomik ve ahlaki değişiklikler toplumda pek çok tezatlıklara yol açmıştır. Her dönem olduğu gibi edebiyatçılar yine toplumdan etkilenmiş ve eserlerinde bu tezatlıklara yer vermiştir. Viktorya döneminin gerçekçi ve ciddi konuları romantik dönemin iyimser yaklaşımıyla harmanlanıp sunulmuştur.Bu çalışmada Viktorya döneminde yaşamış romanlarında hem realist hem de romantik unsurları birlikte barındıran Bronte kardeşlerden Emily Bronte'nin Wuthering Heights ve Charlotte Brontenin Jane Eyre adlı romanlarındaki romantik akım unsurlarından olan gotik özellikler incelenmiştir.Birinci bölümde Romantik Dönem özellikleri ve Viktorya Dönemi özellikleri ayrıca Viktorya dönemi gelişim romanının alt türleri incelenmiştir. Araştırmanın temel konusu olan gotik terimi ve gotik romanın gelişimi açıklanmakta ve realist roman içerisinde gotik unsurların nasıl kullanıldığı ayrıntılarıyla verilmektedir.İkinci bölümde Emily Bronte ve Charlotte Bronte'nin yaşam öykülerinin kitaplarına nasıl yansıdığı, Realistik ve Gotik unsurları birarada romanlarında nasıl canlandırdıkları örneklerle incelenmektedir.Tezin son bölümünde Viktorya dönemine ait romanlar olmalarına rağmen incelenen iki romanın gerçekçi unsular yanında romantik unsurlar içerdiği böylece Viktorya döneminin başlamasıyla romantik özelliklerin tamamen ortadan kalkmadığı sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the reign of Queen Victoria, the 19th century is called as a Victorian Era in England. The era becomes the symbol of stability and development in many fields of life, economy, policy, social way of life and arts. However the social, economic and moral changes have led many contradictions. As usual the writers of the era are influenced by the society and depicted the contradictions in their works. The realistic and the serious topics of the Victorian Age is heightened and softened with the optimism of the Romantic Age.In this study, both realistic and romantic elements mainly the gothic elements in the novels of the Victorian period writers, especially Emily Bronte?s Wuthering Heights and Charlotte Bronte?s Jane Eyre are investigatedIn the first chapter features of the Romantic Period and the Victorian Age also the main genres of the Victorian Age are mentioned. The gothic, the development of the gothic novel and how the gothic elements are used in realistic novels are analyzed in detail.In the second chapter, how the biographies of Emily Bronte and Charlotte Bronte are reflected in their novels and how the realistic and the gothic elements are used in their novels are analyzed with the examples.In the last part of the thesis it is mentioned that although written in the Victorian Age the two novels have the realistic and the romantic elements. As a result, it is concluded that the romantic elements of the previous age are not disappeared but continued in the Victorian Age.