Seyitömer Höyüğü'nde bulunmuş Orta Tunç Çağı'na ait bir depo mekanı
A store place of Middle Bronze Age found at Seyitömer Mound
  1. Tez No: 288215
  2. Yazar: ZEYNEP BİLGEN
  3. Danışmanlar: DR. SERPİL SANDALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, Kütahya ili, Seyitömer Linyit İşletmeleri Müessesesi Müdürlüğü (SLİ) rezerv sahası sınırları içinde kalan Seyitömer Höyük'te 2008 yılında açığa çıkartılan ve Orta Tunç Çağı'nın ilk çeyreğine tarihlenen, höyüğün kuzeyinde yer alan 16 no'lu mekan ile bu mekanda in situ durumda gün ışığına çıkarılan buluntular incelendi.Seyitömer Höyük Orta Tunç Çağı tabakaları, MÖ. 2 Binyılın ilk çeyreğine tarihlenen Asur Ticaret Kolonileri Çağı (ATKÇ; MÖ. 2000/1900-1750) ile çağdaştır. Orta Anadolu ve Mezopotamya bölgeleri arasında yoğun organize ticaretin yapıldığı bu dönemde, Orta Anadolu Bölgesinin özellikle Batı Anadolu'nun iç kesimi ile olan kültürel ve ticari ilişkileri hakkındaki bilgilerimiz şimdilik, az sayıdaki araştırmalardan elde edilen verilerden sağlanmaktadır.Konumu itibari ile, Batı Anadolu Bölgesinin İç Batı kesiminde yer alan Seyitömer Höyüğü'nde, bir yandan Batı Anadolu diğer yandan Orta Anadolu Bölgeleri ile ilişkili olduğunu gösteren buluntular ele geçmiştir. Özellikle Seyitömer OTÇ çanak çömlek malzemesi, Orta Anadolu'nun Asur Ticaret Kolonileri Dönemi'ne tarihlenen Kültepe, Alişar, Acemhöyük, Konya-Karahöyük gibi önemli merkezleri ile benzerlik gösterir. Seyitömer Höyük OTÇ tabakalarında yoğun bir şekilde karşımıza çıkan fırın ve atölye/işlikler, yerleşimin bir seramik üretim merkezi olduğunu ve ticaretinde de önemli bir yer tuttuğuna işaret etmektedir.Çalışmanın konusunu oluşturan 16 No.lu mekan, Seyitömer'in bu özelliğini değerlendirebileceğimiz verilere sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Söz konusu mekanın konumu ve mekan içindeki çanak çömlek buluntuları ile bu buluntuların mevcut durumları; kapların form ve teknik özellikleri açısından nitelikli olmaları, kapların mekan dışında ve höyük genelinde az sayıda bulunması, kapların ele geçtiği odanın depo olarak tanımlanmasında etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, place nr. 16, discovered at the north of Seyitömer Mound which is in the reserve area of Office of Seyitömer Lignite Management (SLİ) in 2008 and dated to the first quarter of Middle Bronze Age, was investigated in addition to findings discovered in this place at in situ condition.Seyitömer Mound Middle Bronze Age layers are contemporary with the Period of Assyrian Trade Colonies (ATCP; BC. 2000/1900-1750) dated to the first quarter of 2nd Millennium BC. Concerning this period, when intense organised trade took place between the regions of Central Anatolia and Mesopotamia. Our knowledge about the cultural and commercial relationships of Central Anatolia especially with inner parts of Western Anatolia is provided through the data obtained from the few researches yet.At Seytiömer Mound, which is geographically at inner part of Western Anatolia Region, some findings were discovered which indicate that it is in relationship with Western Anatolia on the one hand, and with Central Anatolia Regions on the other. Especially Seyitömer MBA (Middle Bronze Age) bowls and potteries resemble to their significant centres as Kültepe, Alişar, Acemhöyük, Konya-Karahöyük which are dated to the Period of Assyrian Trade Colonies. Ovens and workshop/workplaces, which are densely seen at Seytiömer Mound MBA layers, indicate that the settlement was a center of ceramic production and that it held an important place for its trade.Place nr. 16, as the subject of the study, is remarkable for the data it gives about this feature of Seyitömer. The position of the findings, along with the way they were discovered, that the pots are qualified in form and technical features; and that the pots are rarely found outside the place and at phases which are dated to Middle Bronze Age at most parts of the mound have been influential on the definition of the place mentioned as a store place.