The impacts of Turkey's foreign and internal policies on Turkish tourism industry
Türkiye'nin iç ve dış politikalarının Türk turizm sektörüne etkileri
  1. Tez No: 497458
  2. Yazar: SİNAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGEN SÜTÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Turizm, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Tourism, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Turizm sektörü siyasi kargaşa ve dış politika faaliyetlerinden en hızlı ve en kapsamlı şekilde etkilenen sektörlerden birisidir. İstatistiksel çalışmalar, artan algılanan risklerin turizm talebini önemli miktarda değiştirdiğini açıkça göstermektedir. Bu nedenle, Türkiye'nin turizmini Türkiye'deki iç ve dış siyaset perspektifinden incelemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktadan hareketle, bu çalışmada Türkiye'nin iç ve dış politikasının turizm üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Turizm ile ülkenin iç ve dış politikaları arasında çeşitli dönemlerde önemli ilişkiler bulunduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle 1980 sonrasında turizm gelirlerinde önemli artışlar gözlemlenmiştir. 1980 darbesinin ardından Turgut Özal, Türkiye'nin çevreleyen bölgelerle olan ticari ve ekonomik ilişkilerinin genişlemesinin altını çizen bir dış politika geliştirmiştir. Bu gelişmelere paralel olarak, 1983'te yaklaşık 1,5 olan milyon yabancı ziyaretçi sayısı, 1995 yılında yaklaşık 7,5 milyona ulaşmıştır. 2014 yılına gelindiğinde ise dünya ile entegrasyon ve komşu ülkelerle dostane ilişkiler izleme siyaseti izlenmesi nedeniyle Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı 37 milyona çıkmış ve Türkiye ekonomisinin uluslararası turizm gelirleri 45-47 milyar dolar arasında gerçekleşmiştir. Ancak, 2014'e kadar artan ziyaretçi sayısı 2014'ten sonra önemli bir düşüş göstermeye başlamıştır. 2016'da Türkiye'ye gelen toplam turist sayısı %35 azalarak 22,1 milyona düşmüştür. Bu gerilemenin önde gelen nedenleri olarak ise hem izlenen dış politikayı hem de ülkedeki terör olaylarını göstermek mümkündür. Çalışmamızın sonuçları, Türkiye'nin iç ve dış siyasetiyle turizmin doğrudan bağlantılı olduğunu açıkça ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Tourism sector is one that gets affected by the political turmoils and foreign policy activities in the most rapid and extensive way. Statistical studies clearly show that the increasing perceived risks change the demand for tourism in considerable amount. Therefore, it is considered as necessary to examine Turkey's tourism from the perspective of foreign and internal politics of Turkey. From this viewpoint, the impact of tourism in Turkey depends on foreign and internal politics of Turkey was elaborated in this study. Various periods emerged as a significant period of relations between tourism and the domestic and foreign policies of the country. Significant increases have been observed in tourism revenues especially after 1980. After the coup d'état of 1980, Turgut Özal developed a foreign policy that underscored the expansion of Turkey's commercial and economic relations with the surrounding regions. Parallel to these developments, the number of foreign visitors, which were approximately 1.5 million in 1983, reached around 7.5 million in 1995. Then, the number of foreign visitors to Turkey increased to 37 million in 2014 and the revenue the Turkish economy derived from international tourism was between $ 45-47 billion as a result of following the policies of integration with the world and friendly relations with neighbouring countries. However, the number of visitors increasing until 2014 started to show a major decline after 2014. The number of tourists in Turkey fell by 35% down to 22,1 million in 2016. At this point, of course, both the foreign policies adopted and the terrorist incidents in the country can be shown as the reasons for this decline. The results of our study expressly revealed that foreign and internal politics of Turkey and tourism are directly connected.