Üniversite öğrencilerinin sportif aktivitelerde bulunma tercihlerinin bazı psiko-sosyal değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of university students? sportive activity preferences in terms of some psycho-social variables
- Tez No: 288262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞARAN GENÇDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Üniversite öğrencilerinin sportif aktivitelerde bulunma tercihlerinin incelendiği bu çalışmaya, 2009-2010 eğitim öğretim yılında Atatürk Üniverstesi'nin farklı fakültelerine devam eden 538 öğrenci katılmıştır. Araştırmada Secord ve Jourard (1953) tarafından geliştirilen ve Hovardaoğlu (1989) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan ?Beden Algısı Ölçeği? ve Bem (1975) tarafından geliştirilmiş ve Kavuncu (1987) ve Dökmen (1991) tarafından Türkçe'ye çevrilip, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan ?Bem Cinsiyet Rolleri Envanteri? kullanılmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından geliştirilen ?Spor Yapma ve Yapmama Nedenleri Ölçeği? kullanılmış ve bu ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Araştırmada verilerin analizleri SPSS for Windows 15.00 istatistik paket programıyla yapılmıştır. Araştırma sonucunda, üniversite öğrencilerinin spor yapma nedenleri ile kadınsı cinsiyet rolleri arasında ters yönde bir ilişki bulunurken, erkeksi cinsiyet rolleri ile beden algısı arasında ilişki bulunmamıştır. Spor yapmama nedenleri ile beden algısı arasında ters yönde bir ilişki bulunurken, erkeksi cinsiyet rolleri, kadınsı cinsiyet rolleri arasında ilişki bulunmamıştır. Demografik özellikler açısından spor yapan ve yapmayan öğrenciler arasında önemli bir farkın olmadığının belirlendiği çalışmada, araştırmacı tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan ?Spor Yapma ve Yapmama Nedenleri Ölçeği?nin bundan sonra yapılacak çalışmalarda güvenilir bir şekilde kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
538 students from different faculties of Atatürk University in 2009-2010 academic year were included in the present study where the choices of sport activities of university students are investigated. In this study ?Body Perception Scale? developed by Secord and Jourard (1953) of which validity and reliability made by Hovardaoğlu (1989) and ?Bem Sexual Roles Inventory? developed by Bem (1975) translated into Turkish and of which validity and reliability made by Kavuncu (1987) and Dökmen (1991) were used. Moreover ?The Scale of Reasons of Doing and Not Doing Sports? inventory developed by the researcher was used and validitily and reliability were done. The analyses of the data were done by SPSS for Windows 15.00 statistical pack program. As a result of the research while there has been found a converse relationship between reasons of doing sports and women sexual roles, there found no relationship between men sexual roles and body perception. As there found a converse relationship between and reasons of not doing sport and body perception, there found no relationship between man and women sexual roles. There determined that demographically there was no difference among those student doing sports and not doing sports and it was concluded that ?The Scale of Reasons of Doing and Not Doing Sports? could be used more reliably in the future studies.