Ankara Sincan Çocuk Eğitim Evinde kalan çocuk hükümlülerin aile ilişkileri, aile yapısı ve akran etkisinin suça etkisi
The effect of family relations, structure and peers on crime committed by juvenile delinquents incarcerated in Ankara Sincan Juvenie Training Home
- Tez No: 288311
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırma, Ankara Sincan Çocuk Eğitim Evinde kalan hükümlü çocukların aile yapıları, aile ilişkileri ve akran etkisinin suça etkisini esas almıştır. Araştırmanın teorik çerçevesini Hirschi'nin sosyal kontrol teorisi ve Akers'in sosyal öğrenme teorisi oluşturmuştur. Araştırmanın varsayımlarına göre aile suçu önleyici akranlar ise suçu teşvik edici bir role sahiptirler. Bu bağlamda ebeveynlere bağlılığın, ebeveyn denetiminin, çocuk aile ilişkisinin, ebeveynlerin sapmışlığının ve akranların sapmışlığının çocukların işledikleri suç türleriyle olan ilişkisi analiz edilmiştir. Araştırma Ankara Sincan Eğitim Evinde bulunan 65 erkek çocuk hükümlüye anket ve nicel görüşme teknikleri uygulanarak yürütülmüştür. Araştırmanın bulguları her iki teoriyi kısmen desteklemiştir. Hükümlü çocukların % 60 a yakın bir kısmı ailelerinde ve yakın akranları arasında sapmış rol modellerin olduğunu belirtmişlerdir. Araştırmanın verileri suç türleri açısından analiz edildiğinde ise tek anlamlı ilişki akranların hapse girmiş ya da tutuklanmış olmasıyla çocuğun işlediği suç türü arasında ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
This study is based on general assumptions of social control theory and social learning theory. The influence of broken homes, unconventional family,and attachment to family are the variables that analysed in relation to their independent effect on juvenile delinquency. The deviant peer effect and substance abuse among juvenile offenders are also independent variables whose effect on juvenile delinquency are analysed in this study. The study was conducted at Sincan Juvenile Training Home in Ankara. Interviews and questionairres were applied on 65 male convicted offenders for collection of information. The results of the study confirmed significantly the influence of peers in etiology of crime. The only important relation found between deviant peers and types of offending juveniles committed. Social control variables received middle or less support.