İran'da e-Devlet
E-Government in Iran
  1. Tez No: 288310
  2. Yazar: KHEİROLLAH SARBOLAND
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu yönetimi reformu ve yeni kamu işletmeciliği uygulaması bağlamlarında İran'daki elektronik devlet uygulamasını bir alan çalışmasında toplanan veriler yardımıyla değerlendirmektir. Bu amaçla tezin ilk bölümünde İran'ın kamu yönetim sisteminin tarihsel gelişimi ve günümüzdeki hâli özetlenmiştir. Bu bağlamda, İran yönetim sisteminde reform çalışmaları ve bu reform çalışmalarının güncel bir örneği olarak yeni kamu işletmeciliği anlayışının yansımaları tartışılmıştır. İkinci bölümde e-Devlet kavramının gelişimi ve içeriği sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise, İran kamu yönetimi sistemindeki reform çalışmalarının bir parçası olarak e-Devlet uygulamalarının ayrıntılı bir alan çalışması yolu ile yerinde incelenmesinden elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.Alan araştırmasının sonuçları, İran'daki e-Devlet uygulamalarının bazı değişkenler (kamu örgütlerinde maliyetlerin azaltılması, kâğıt temelli işlemlerin/kırtasiyeciliğin azaltılması, kamusal bilgilere erişimin kolaylaşması, kamu örgütlerinde hesap verebilirliğin artması, kamu sektöründe örgütler arası eşgüdüm düzeyin yükselmesi, kamu hizmetlerinde verimliliğin artması, kamu örgütlerinde istihdam fazlasının önlenmesi) üzerinde olumlu bir etki yaparken; diğer bazı değişkenlerde ise (elektronik demokrasinin yaygınlaştırılması, kamu örgütlerinde saydamlığı artırması, kamu yönetiminde vatandaş katılımı düzeyinin yükseltilmesi, kesintisiz kamu hizmeti sunumu) olumlu yönde bir fark yaratmadığını göstermektedir. Sonuç olarak çalışma bulguları, İran'da e-Devlet uygulamalarının kamu yönetimi reformu ile ilişkili değişkenler üzerinde olumlu etkilerde bulunmasını engelleyen ciddi altyapı, veri güvenliği, e-Devlet uygulamaları yoluyla sunulan bilgi ve hizmetlerin erişilebilirliği, mevzuat ve finansman sorunları yaşandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate the practice of e-Government in Iran within the context of public administration reform and new public management practices. To this end, the first part of the dissertation summarizes the historical development and current state of Iran?s public administration system. Reforms in the system and the reflections of the new public management movement are also dicussed in this first section. The second part of the dissertation explains the development and content of the concept of e-Government. The third section explains and evaluates the findings of a field study on the application of e-government in the government of Iran.The findings show that, on the one hand, e-government applications in Iran positively affected some variables of public administration reform such as decreasing costs, curbing red-tape, easing access to government information, increasing accountability in government, enhancing the level of coordination, increasing productivity, and decreasing overstaffing practices. On the other hand, it is found that e-government applications have no significant effect on some other variables of public administration reform, such as spreading electronic democracy, increasing transparency, enhancing citizen participation in government, and providing around-the-clock public services. Finally, it is found that there are several problems in the areas of technical infrastructure, information security, access to government information and services, legal infrastructure, and finance, that limit the positive effect of e-government applications on public administration reform.