Kitâb-ı Mukaddes'te ve Kur'ân-ı Kerîm'de Yahya Peygamber
Prophet Yahya in The Bible and The Quran
- Tez No: 288323
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Hz. Yahya İsrailoğullarına gönderilen peygamberlerdendir. Hz. Musa'ya verilen kutsal kitap Tevrat'ın son mübelliğidir. Hz. Yahya Tevrat'ı ve İncil'i doğrulayan ve bulunduğu dönem itibariyle her ikisine göre de hüküm veren bir peygamber olmuştur. Babası Hz. Zekeriya gibi insanları Yüce Allah'ın birliğine, adalete davet etmiştir. Hz. Yahya küçük yaşta peygamber olmuştur. Kendisine peygamberlik verilmeden önce Mescid-i Aksa'da insanlara vaazlar vermekteydi. Peygamberlikle şereflendirildikten sonra da insanları doğru yola davet etmeye devam etti. Hz. İsa'ya peygamberlik gelince Hz. Yahya'nın peygamberliği sona erdi. Hz. İsa ile Hz. Yahya'nın aynı dönemde yaşadıkları, birbirleriyle dayanışması Kur'an-ı Kerim'de ve hadislerde geçtiği gibi Kitab-ı Mukaddes ayetlerinde de geçmektedir. Bir intikal dönemi yaşaması, görevini layıkıyla yerine getirmesi, İsrailoğullarını Hakk'a davet etmesi, Hz. Yahya'nın vahiy süreci içerisindeki çok önemli rollerindendir. Hz. Yahya'nın adı Yüce Allah tarafından verilmiştir. Anlamı ?Allah hayat versin, yalnız O'nun sevgisine razıyım? demektir. Kendisini Allah yoluna adayan Hz. Yahya'nın doğumu bile başlı başına bir mucizedir. Çünkü babası ve annesi çok ileri yaşlarda ve annesi kısır bir bayan olduğu halde dünyaya gelmiştir. Hz. Yahya babası Hz. Zekeriya'nın duasıdır ve ismi bizzat Allah Teala tarafından konmuştur. Hz. İsa (a.s.)'a peygamberlik geldiğinde ona ilk tabi olan kişi de Hz. Yahya oldu. Sonuç olarak Hz. Yahya (a.s.) Yüce Allah tarafından kendisine verilen görevi yerine getirmiş ve bunun sonucunda görevi uğruna verdiği mücadele sonucu şehit edilmiştir. Ancak vahiy süreci kuzeni Hz. İsa (a.s.) ve son peygamber Hz. Muhammed ile devam ederek günümüze ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
John the Baptist was one of the prophets sent to the Israelites. He was the last messenger of The Old Testament, the holy book which was originally sent to Moses. John the Baptist was always a prophet who accepted both the Old Testament and the New Testament and who decided according to the principles of both. Like his father, Zachary, he led people to unite for the God Almighty and to justice. John the Baptist became a prophet at a very young age. Before he became a prophet, he used to preach in the Al-Aqsa Mosque. After he was granted with prophecy, he continued to lead people to the right way. When the Jesus Christ was given prophecy, John the Baptist?s term finished. That Jesus Christ and John the Baptist were contemporaries of each other and that they lived in solidarity are stated in both in the Quran and in the hadith as well as in the verses of the Bible. He was named by the Lord God Almighty. It means : ?The Lord shall give life, and I will assent to His love?. Even the birth of John the Baptist, who devoted himself to the way of God, was a miracle. His parents were very old and his mother had been infertile. His father prayed for him to be born very much, and his name was given by the God Almighty. When Jesus Christ was given prophecy, John the Baptist became his first follower. Consequently, John the Baptist fulfilled his task which had been given by God and died as a martyr while he was fighting for this task.