Kitab-ı Mukaddes'te ve Kur'an-ı Kerim'de niyet
Intention in the Bible and the Quran
  1. Tez No: 900311
  2. Yazar: ZEYNEP MANİSALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dinler Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sosyal bir varlık olan insan, hayatı boyunca birçok eylemde bulunmaktadır. Akıl ve kalp süzgecinden geçirilerek fiiliyata dökülen davranışlar, niyetlerin mahsulü olarak kabul edilir. Zuhur etsin ya da etmesin mutlaka her fiil ya da davranışı besleyen bir niyet olsa da her niyet kati surette bir davranışa dönüşmek zorunda değildir. Niyetler temelde dini ve dünyevi olmak üzere ikiye ayrılır. Bu çalışmada dini perspektiften ele alınan niyet, Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an'ı Kerim özelinde incelenmiştir. İlâhi kaynaklı dinler olarak Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam'ın kutsal kitaplarının niyet konusundaki görüşlerine yer verilen çalışmada genel olarak niyetin tanımı, içeriği ve varlıklar bakımından çeşitlerine değinilmiştir. Niyetin bilgi, ihlas, irade ve ibadet gibi önemli konularla ilişkisine de yer verdiğimiz çalışmada son olarak sözü edilen kutsal kitaplar nazarında insanın niyetleri doğrultusunda kutsanması/hidayete erdirilmesi ya da lanet edilmesi/dalalete düşürülmesi üzerine verilen ifadeler tetkik edilmiştir. Netice itibariyle davranışların tohumu olarak görülen niyet, farklı bakış açılarının mevcudiyetine rağmen ilahi kaynaklı dinlerde önemli bir husus olarak kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Man, as a social being, takes many actions throughout his life. Evaluating the mind and heart, behaviors that are put into action are considered as the product of intentions. Whether it occurs or not, there is an intention that feeds every action and behavior. However, not every intention has to turn into a behavior. Intentions are basically classified as religious and secular. In this study, the intention, which is discussed from a religious perspective, has been examined in the context of the Holy Bible and the Qur'an. In the study, which includes the views of the holy books of Judaism, Christianity and Islam, as religions of divine origin, the definition of intention, its content and types in terms of assets are mentioned in general. In the study, in which we also include the relationship of intention with important issues such as knowledge, sincerity, will and worship, the statements given on the blessing/guidance or cursing/ estraying of man in line with his intentions in the view of the last mentioned holy books were examined. As a result, intention, which is seen as the key of behavior, is regarded as an important issue in religions of divine origin, despite the existence different perspectives.