Çevrim dışı kalite kontrolünde süreç parametrelerinin belirlenmesine bir uygulama
  1. Tez No: 28841
  2. Yazar: MERİÇ ALPER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV ÖZET Günümüz kalite anlayışı,“İlk yapılışında doğru yap”düşüncesini esas alan bir hata önleme yaklaşımıdır. Bu yak laşım serpme diyagramları, histogramlar, pareto çizelgele ri, neden-sonuç analizleri(kılçık diyagramları) vb. ista- tistiki teknikleri içermekte olup; kısaca çevrim içi (On- Line) kalite kontrolü diye anılmaktadır. Bu tür kalite kontrolü, çoğu işletmede uygulama alanı bulmuştur. Çevrim içi kalite kontrolün, özellikle süreç geliştir mede yetersiz kaldığı görülmektedir. Bu yetersizlik, çevrim dışı (Off-Line) kalite kontrolü olarak tanımlanabilen ve üretim öncesi önlemler alabilmeyi olanaklı kılan teknikler ile giderilebilir. Bu tekniklerden en yaygın olarak kulla nılanı da istatistiksel deney tasarımıdır. Bu teknikle, ilgilenilen sürecin parametreleri üretim öncesi incele nerek; içsel ve dışsal etkilere karşı süreç denetim altına alınır. Bu çalışmada, bir askeri bakım-onarım tesisinde; aşın mış uçak parçalarına sıkça uygulanan sert krom kaplanmış yüzeylerin taşlanması sürecindeki dört parametre, faktöri- yel deney tasarım yöntemiyle incelenmektedir. Deneylerde, belirtilen parçaların yüzey pürüzlülük seviyeleri üzerin deki içsel ve dışsal etkiler araştırılmıştır. ftnahtar kelimeler Çevrim Dışı Kalite Kontrol Faktöriyel Deney Tasarımı Parametre Tasarımı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, quality is a preventative defect approach based on the mentality“ Make it right the first time ”This approach utilizes statistical techniques such as scatter diagrams, histograms, pareto charts, cause and effect analysis (Fish-bone), etc. Basically this method of quality is called“ On-Line quality control ”. This type of quality can be applied to many types of business. It has been observed that on-line quality control is insufficient for process improvement. This insufficiency can be avoided by utilizing quality control tecnique that provided measurements before production. This type of quality control is known as“ Off-Line Quality Control ”. One commonly used method is experimental design. With this tecniques the parameters of a process are investigated before production so that process internal and external effects can be controlled. In this thesis, in a military maintenance-repair facility, the four parameters in the grinding process of the hard chrome plated surfaces of a worn aircraft part are examined using Factorial Experimental Design Methods. During these experiments, internal and external effects on the surface roughness level of the aforementioned part are investigated. Key Words Off-Line Quality Control Factorial Experimental Design Parameter Design