A study on the effectiveness of a program for ımproving the pre-service English language teachers' ıntercultural competence
İngilizce öğretmen adaylarının kültürlerarasi yetilerinin geliştirilmesine yönelik bir programin etkililiği üzerine bir çalışma
- Tez No: 288417
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma İngilizce öğretmen adaylarının, kültürlerarası yetinin davranışsal beceriler boyutunda gelişmelerinde, kültürlerarası eğitim içeren bir Sözlü İletişim Becerileri dersinin ne derece etkili olduğunu araştırmaktadır. Çalışmada ön-test son-test kontrol gruplu deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Gazi Üniversitesi, İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı'nda okuyan birinci sınıf öğrencilerinden oluşan iki grup oluşturmuştur. Çalışma 2009-2010 bahar döneminde gerçekleştirilmiş ve deney süreci yedi hafta sürmüştür. Çalışmanın nicel verileri katılımcıların YDS puanları, davranışsal gözlem puanları ve kendini değerlendirme puanlarından; nitel verileri ise kültürlerarası deneyim anketi ve çalışmanın sonunda yapılan bir görüşmenin sonuçlarından elde edilmiştir.Çalışmanın ön-test ve son-test sonuçlarının analizi, öğretmen adaylarının kültürlerarası yetinin davranışsal beceriler boyutunda dikkate değer bir gelişme gösterdiklerini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, öğretmen adayları deneyin gerçekleştirildiği derse karşı olumlu görüşler belirtmişlerdir. Dolayısıyla, kültürlerarası eğitim içeren bir Sözlü İletişim Becerileri dersinin, İngilizce öğretmen adaylarının kültürlerarası yetinin davranışsal beceriler boyutunda gelişmelerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmanın sonuçları doğrultusunda, ileride yapılabilecek bilimsel çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effectiveness of an intercultural training integrated Oral Communication Skills course on the development of pre-service English language teachers? behavioral skills of intercultural competence. Among the experimental research designs, the randomized pre-test post-test control group design was employed in the study. The study group of the research included two groups of first-year pre-service teachers studying at Gazi University, English Language Teaching Program. The study was carried out in the 2009-2010 spring semester and the treatment took seven weeks to complete. The quantitative data were gathered from the YDS scores, behavioral observation scores and self-assessment scores of the participants, while the qualitative data were gathered from the results of a demographic survey of intercultural experience and an interview conducted at the end of the study.The analysis of the pre-post test results of the study revealed that the pre-service teachers considerably improved in their behavioral skills of intercultural competence. They also expressed positive opinions towards the course carried out during the treatment. Therefore, it was concluded that an intercultural training integrated Oral Communication Skills course is effective for developing the pre-service English language teachers? behavioral skills of intercultural competence. In the light of the findings of the study, suggestions are made for further studies.