Özel Anadolu Lisesi öğrencilerinin karar verme stratejilerini geliştirme amaçlı hazırlanan bir grup rehberliği programının etkililiğinin incelenmesi
Evaluation of the effectiveness of a group guidance programprepared for improving decision making strategies of Private Anatolian High School students
  1. Tez No: 463430
  2. Yazar: AYŞEGÜL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÜLTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, Özel Anadolu Lisesi öğrencilerinin karar verme stratejilerini geliştirme amaçlı hazırlanan bir grup rehberliği programının etkililiğini incelemektir. Araştırmaya lise 9'uncu ve 10'uncu sınıfta öğrenim görmekte olan öğrencilerden karar verme stratejileri düzeyi düşük 40 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın örneklemi 20'si deney grubunda 20'si kontrol grubunda olmak üzere 40 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma ön test- son-test, deney ve kontrol gruplu, deneysel deseninde yürütülmüştür. Araştırmada nicel-nitel karışık(mix) desen kullanılmıştır. Öğrencilere araştırmaya gönüllü olarak katıldıklarını belirten, Gönüllü Katılım Formu, Kuzgun (1995) tarafından geliştirilen Karar Verme Stratejileri Ölçeği ve grup üyelerinin eğitim programı hakkındaki değerlendirmelerini öğrenmek amacıyla Delucia-Waack (2006) tarafından geliştirilen Grup Değerlendirme Formu uygulanmıştır. Grup Değerlendirme Formu“Evet”,“Hayır”,“Bilmiyorum”kodlamalarına ilişkin sayısal olarak değerlendirilmiş ve sonuç olarak bu sayısal değerler yüzdelere dönüştürülmüştür. Verilerin analizi SPSS 21.0 programına girilerek analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının kendi içinde ön-test ve son-test puanları arasındaki farklılık Bağımsız Örneklemler için kullanılan t testi ile kontrol edilmiştir. Deney ve kontrol grupları arasında ön-testlerin ve son-testlerin karşılaştırılmasında ise Eşleştirilmiş gruplar için kullanılan t testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effectiveness of a group guidance program prepared for improving decision making strategies of Private Anatolian High School students. 40 students who are studying in 9th and 10th grades in high school and whose the level of decision making strategies is low have particiated in this study. The research sample consists of 40 students. 20 of them took part in the experimental group while 20 of them took part in the control group. The research was conducted on the experimental design including pre-test, post-test, the experimental and control groups. In this research, qualitative and quantitative methods (mixed models) were used. Voluntary Participation Form stating that participation as a volunteer in the research, Decision Making Strategies Scale developed by Kuzgun (1995), and Group Evaluation Form developed by Delucia-Waack (2006) in order to learn the evaluations of the group members about the educational program have been applied to the students. Group Evaluation Form has evaluated numerically according to the coding“Yes”,“No”,“I don't know”and as a result, these numerical values have converted to percents. Analysis of the data was carried out by using SPSS 21.0 program. The difference between pre-test and post-test scores within the experimental and control groups was checked by independent sample t-test. The paired t test was used in the comparison of pre-test and post-test between the experimental and control groups.