Sildenafilin sıçan overlerinde oluşturulan iskemi reperfüzyon hasarındaki etkisinin biyokimyasal ve histopatolojik olarak araştırılması
The investigation of effects of sildenafil on ischemia-reperfusion injury in rat ovaries: Biochemical and histopathological evaluation
- Tez No: 288455
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, sildenafilin sıçan overlerinde oluşturulan iskemi reperfüzyon (I/R) hasarına etkisi araştırıldı.Deney hayvanları olarak ağırlıkları ortalama 200-220 g olan 18 adet Albino Wistar türü dişi sıçan kullanıldı. Hayvanlar üç farklı deney grubuna ayrıldı. Grup 1 (n=6): kontrol grubu, grup 2 (n=6): I/R grubu ve grup 3 (n=6): I/R+sildenafil grubu olarak planlandı. Kontrol grubuna laparotomi yapıldı ve overlere herhangi bir işlem yapılmadı. I/R grubunda, overlerde bilateral iskemi oluşturuldu. 3 saat iskemide kalan overlerin 3 saat reperfüzyonu sağlandı. I/R+sildenafil grubuna ise 2. gruptaki gibi iskemi sonrası reperfüzyon işlemi yapıldı. İskemi bitimine yarım saat kala oral yolla 1.4 mg/kg sildenafil verildi. Her bir grupta deney sonunda overler çıkarıldı. Çıkarılan her iki overden bir tanesi histopatolojik olarak incelendi. Diğer overde malondialdehit (MDA) düzeyi ve miyeloperoksidaz (MPO), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GPx) aktivitelerinin ölçümü yapıldı. Ayrıca kan alınarak elde edilen serum örneklerinde interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekroz faktör-? (TNF-?) düzeyleri ölçüldü.Over dokusu MPO aktivitesi ve MDA düzeyleri ile serum IL-6 düzeyleri, I/R grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yükseklik gösterirken (sırası ile p=0.0001, p=0.016 ve p=0.015), TNF-? düzeylerindeki artış istatistiksel olarak anlamlı bulunamadı. Doku SOD (p=0.030) ve GPx (p=0.010) aktivitelerinde de I/R grubunda kontrol grubuna göre düşük olduğu gözlendi. I/R+sildenafil grubunda over MDA düzeyi ve MPO aktivitesi I/R grubuna göre anlamlı derecede düşük olduğu tespit edildi (sırası ile p=0.044 ve p=0.022). Yine over dokusu SOD aktivitesi I/R+sildenafil grubunda I/R grubuna göre daha yüksek idi (p=0.015).Histopatolojik olarak I/R+sildenafil grubunda doku hasar düzeyi kontrol grubununkine benzer iken I/R grubunda hasar düzeyleri kontrol grubundan (p=0.002) ve I/R+sildenafil grubundan (p=0.026) daha yüksekti.Bu sonuçlar, sildenafilin antiinflamatuar etkisinden dolayı oksidatif stresi azaltıp, antioksidan enzim aktivitelerini uyararak I/R sürecinde oluşan oksidatif hasarı azaltabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the effect of sildenafil on ischemia reperfusion (I/R) injury in ovaries of rats.Eighteen Albino Wistar female rats between 200 and 220 g in weight were used as the experimental animals. Animals were divided into three experimental groups. Group 1 (n=6): Control, group 2 (n=6): I/R group and group 3 (n=6): was planned as the I/R+sildenafil groupIn the control group, only laparotomy was performed. In I/R group, bilateral ischemia was performed. Three hours later, ovarian tissues were reperfused. In I/R+sildenafil group, similar to group 2, reperfusion was performed after ischemia. Two and half hours after the induction of ischemia, the rats were given sildenafil orally (1.4 mg/kg). Then ovaries were removed. One of the ovaries was used for histopathological examination; in other ovary, tissue MDA levels and MPO, GPx and SOD activities were measured.While ovarian MPO activity and MDA levels, and serum IL-6 levels were higher in I/R group than in the control group (p=0.0001, p=0.016 and p=0.015, respectively), serum TNF-? levels was not different from control group. Ovarian tissue SOD (p=0.030) and GPx (p=0.010) activities were lower in I/R group than in the control group. In I/R+sildenafil group, ovarian tissue MDA levels and MPO activity were lower than in I/R group (p=0.044 and p=0.022, respectively). Also, ovarian tissue SOD activity of I/R+sildenafil group was found increased when compared to that of I/R group (p=0.015).In histopathological analysis, in I/R+sidenafil group, tissue damage levels were similar to controls, whereas tissue damage levels in I/R were higher than in control (p= p=0.002) and I/R+sildenafil groups (p=0.026).These results showed that sildenafil may reduce oxidative damage in ovaries induced by I/R through decrease in oxidative stress and increase in antioxidant enzyme activities, depending on its anti-inflammatory effects.