Non fonksiyonel gastroenteropankreatik nöroendokrin tümörlerde somatostatin analog tedavisinin progresyonsuz sağ kalıma etkisi
Effect of somatostatin analog therapy on progression-free survival in patients with non-functional neuroendocrine tumors
  1. Tez No: 288517
  2. Yazar: HÜLYA DOĞRU HACİŞAHİNOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAKİYE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
AmaçSomatostatin analoglarının anti-proliferatif, anti-mitotik, immunomodulatör ve anjiogenezisi inhibe edici etkileri mevcuttur, iyi diferansiye nöroendokrin tümörlerin (NET) büyümesini kontrol altına alırlar. Somatostatin analogların non-fonksiyonel NET'lerde progresyonsuz sağ kalım süresini arttırdığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Fakat bu çalışmalar saf non-fonksiyonel tümör hastalarını içeren çalışmalar değildirler. Fonksiyonel ve nonfonksiyonel tümörleri birlikte inceleyen ve ağırlıklı olarak fonksiyonel tümörleri içeren çalışmalardır. Bu çalışmada amacımız, saf non-fonksiyonel inoperabl ya da metastatik gastroenteropankreatik NET (GEP-NET) hastalarında somatostatin analog tedavisinin progresyonsuz sağ kalım ve genel sağ kalıma katkısını incelemektir.Hastalar ve Metodİnoperabl ya da metastatik 20 non-fonksiyonel GEP NET hastası çalışmaya alındı. Verileri retrospektif olarak incelendi. Bu hastalar analog tedavisi öncesinde hiçbir tedavi almamış olup, hastalara Octreotid LAR 30 mg/4 hafta ile başlanmıştı. Primer sonlanım noktası olan tümör progresyonuna kadar geçen süre progresyonsuz sağ kalım süresi olarak hesaplandı. Sekonder sonlanım noktası ölüm olup bu noktaya kadar geçen süre genel sağ kalım süresi olarak hesaplandı. Sağ kalım sürelerinin hesabında Kaplan Meier yöntemi kullanıldı.SonuçHastaların ortanca takip süresi 36.5 (8-69) ay idi. Beş yıllık genel sağ kalım oranı %57, 3 yıllık progresyonsuz sağkalım oranı %17 olarak bulundu. Progresyonsuz sağ kalım süresi ortalama 23.4 ± 16.1 ay, genel sağ kalım süresi ortalama 37.6 ±19.3 ay olarak saptandı.TartışmaOctreotid LAR tümör progresyonuna kadar geçen süreyi uzatır. Diğer çalışmalar ile (PROMID çalışması) kıyaslandığı zaman bu çalışmada progresyonsuz sağ kalım süresi daha uzun saptanmıştır. Bu sonuç pankreas NET hastasının sayısının fazla olması ile ilişkili olabilir. Çünkü pankreas NET'leri karsinoid NET'lere göre tedaviye daha iyi yanıt verir. Fakat daha fazla hasta içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
PurposeIt?s been shown that somatostatin analogues have anti-proliferative, anti-mitotic, immunomodulatory effects and they inhibit angiogenesis. These molecules control growth of well-differentiated neuroendocrine tumors (NET). In some studies it?s been shown that somatostatin analogues increase progression-free survival time in non-functional NETs. However in these studies patients with non-functional and functional NETs were analyzed together .Our aim this study is to examine the effect of somatostatin analog therapy on progresive-free survival and overall survival in patients with non-functional inoperable or metastatic gastroenteropancreatic NETs ( GEP NET).Patients and MetodsInoperable, locally advanced or metastatic non-functional 20 GEP NET patients were studied. The data was analyzed retrospectively. Octreotide LAR 30 mg / 4 weeks was administered to patients who were chemotherapy-naïve at the beginning. The primary endpoint was the time to tumor progression and the secondary endpoint was survival time. Survival curve estimation was performed using the Kaplan-Meier methodResultsThe median follow ?up period was 36.5 (8-56)) months. Five-years overall survi rate was %57, while 3 year progression ?free survival rate was %17. Moreover, the mean duration of progression free survival was 23.4±16.1 months and the average overall survival time was 37.6±19.3 months.ConclusionOctreotide LAR prolongs time to tumor progression. In our study the progression-free survival period was longer in comparison to other studies (PROMID study). This result may be related to greater number of patients with pancreatic NETs since the pancreas NETs respond to treatment better than carcinoid NETs. However, more studies are required including increased number of patients.