Mammografide malignite bulgusu saptanmayan hastalarda ultrasonografinin tanıya katkısı
The role of ultrasonographic examination in the detection of malignancy in patients with normal mammography
- Tez No: 288552
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ACUNAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Mammografik olarak dens meme parankimine sahip olgularda hem mammografide yanlış negatiflik oranı hem de meme kanseri riskinde artış bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı mammografik olarak dens meme yapısına sahip olgularda ultrasonografinin ikincil bir tarama yöntemi olarak etkinliğini araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Ağustos 2009-Ağustos 2010 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Meme Görüntüleme Biriminde mammografi çekilen ve ACR kategori 3 ve 4 parankim yoğunluğuna sahip heterojen dens ve ileri dens meme parankimine sahip olgulara aynı gün sonografik inceleme yapılarak, mammografi ve sonografi görüntüleri arşivlendi. Bu süre içinde mammografi tetkiki için başvuran 3412 olgudan, parankim dansitesi ACR sınıflamasına göre kategori 3 ve 4 olan 2187 olgunun mammografi ve ultrasonografi görüntüleri arşiv kayıtlarından retrospektif olarak incelendi. Mammografik olarak malignite bulgusu saptanmayan BI-RADS 1 ve 2. kategoriye giren dens parankime sahip olgular çalışmaya dahil edildi.Bulgular: Mammografi çekilen olguların % 64' ünde ACR 3 ve 4 parankim yapısı tespit edilmiş ve bu olgulara ultrasonografi yapılmıştır. Ultrasonografi yapılan 2187 olgudan 11 tanesinde mammografik olarak gizli kalmış meme kanseri tespit edilmiştir (kanser tespit oranı % 0.5). Kanser tanısı alan tüm lezyonlar T1 (en büyük boyutlar 6-20 mm, ortalama boyut 11.8 mm) evrede iken tanı almıştır. Altı olgu yüksek grade'li kanser tanısı alırken, iki olguda sentinel lenf nodu ve bir olguda da aksiller lenf nodu pozitifliği mevcuttur. Toplam çalışma grubundaki biyopsi oranı % 2.83 ( 62 /2187) bulunmuştur. Sonografik taramada süpheli bulunup biyosi yapılan ve sonucu benign bulunan olgu sayısı 51 olup yanlış pozitiflik oranı % 2.33 (51/2187) olarak tespit edilmiştir.Sonuç: ACR parankim sınıflamasına göre kategori 3 ve 4'e dahil olan dens meme parankimine sahip ve mammografik olarak malignite bulgusu saptanmayan olgularda mammografiye eklenen sonografik inceleme, gizli meme kanserlerinin tanısında yararlı bir tarama yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Aim: An increase in the ratio of false-negative findings and breast cancer risk has been reported in cases with mammographically dense breast parenchyma. The aim of this study is to investigate the effectiveness of sonography as a supplementary screening method in mammographically dense breasts.Materials and Method: The study was conducted between August 2009 and August 2010 in the Breast Imaging Unit of The Department of Radiology at Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine. Same-day sonography was performed for patients with heterogeneously dense and extremely dense breast parenchyma (ACR category 3 and 4) undergoing mammographic screening in our breast imagining unit. Mammograms and sonograms of these patients were archieved. Of 3142 patients who underwent mammography in this time period, the mammograms and sonograms of 2187 patients with ACR 3 and 4 parenchymal density were retrospectively analyzed. BI-RADS category 1 and 2 cases with dense parenchyma and without mammographic findings of malignancy were included in this study.Findings: 64% of cases who underwent mammographic screening were diagnosed with ACR category 3 and 4 parenchyma. Sonography was performed for these cases. Sonography detected 11 mammographically occult breast cancers among 2187 cases (0.5% detection rate). All lesions with a diagnosis of cancer were classified as T1 (the range for size was 6-20mm, and average was 11.8 mm). While six cases were diagnosed as high grade cancer, sentinel lymph nodes were found in two cases, and a positive axillary lymph node was detected in one case. The biopsy rate was 2.83% (62/2187). In fifty one cases with suspicious results in sonogprahic screening, biopsy results were benign. The false-positive ratio was calculated as 2.33% (51/2187).Results: Supplementary sonographic screening complementing mammographic screening is an efficient method to diagnose occult breast cancer in cases with dense breast parenchyma (ACR category 3 and 4) without mammographic findings of malignancy.