Diyabetik ve COVID-19'lu hastalarda sICAM-1 ve galectin-3 seviyelerinin bakılması
Evaluation of sICAM-1 and galectin-3 levels in patients with diabetic and COVID-19
- Tez No: 746752
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NASIR BİNİCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL İBA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Diyabetik ve COVID-19'lu Hastalarda sICAM-1 ve Galectin-3 Seviyelerinin Bakılması Amaç: Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde, daha sonra Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2019(COVID-19) olarak bilinen bilinmeyen bir nedenin pnömonisi tespit edildi. Bu salgına neden olan virüse şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2(SARS-CoV-2) adı verildi. Yeni tip koronavirüs hastalığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından yeni bir global salgın yani pandemi olarak ilan edilmiştir. Dünya çapında milyonlarca insanı etkilemiştir. Özellikle ileri yaştaki kişiler diyabet, hipertansiyon, koroner kalp hastalığı gibi altta yatan komorbiditesi olan hastalarda daha yüksek komplikasyon, morbidite ve mortaliteye neden olduğu bilinmektedir. Sitokin Fırtınası Sendromu (CSS) olarak adlandırılan enfekte hastalardaki ana ölüm nedeni, SARS-CoV-2 enfeksiyonunu takiben anormal immun aktivasyonun doğrudan bir sonucudur. Örneğin; tümör nekroz faktörü a (TNF-a) ve interlökinin (IL-6,IL-7) artması gibi. Ayrıca makrofajlar, monositler ve dendritik hücrelerde sICAM-1 ve galectin-3'ün önemli ölçüde yükseldiği gösterilmiştir. Bu biyomarkerların COVID-19 ve tip 2 diyabet tanısı olan hastalarda tanı gücüve prognostik bir gösterge olarakkullanılıp kullanılmayacağına bakmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem:Bu çalışma prospektif gözlemsel araştırma olarakplanlandı. Çalışmamıza Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesin'de Mayıs 2022- Haziran 2022 tarihleri arasında Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji servislerinde 18 yaş ve üzeri yatarak takibi yapılan ve tedavi gören 45 COVID-19 ve tip 2 diyabet tanısı olan hastalar ve dahiliye polikliniğinden 45 ek hastalığı olmayan kontrol grubu alındı. COVID-19 tanısı klinik ve görüntüleme bulguları ile birlikte T.C Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş laboratuvarlarda ters transkriptaz polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile solunum yolu örneklerinde SARS-CoV-2 tespit edilmesi ile konulmuştur. Hastaların hiçbir tedavi almadan yatış anındaki biyokimyasal kan testlerine ek olarak sICAM-1 ve galectin-3 kitlerini çalışmak için sarı tüpe kan alınmıştır. Kanlar 4000 devirde 10 dakika santrifüj edilip eppendorf tüplerine serumları koyulmuştur. Tüpler -80 derecede biriktirilerek Atatürk Üniversitesi Hastanesi Biyokimya laboratuvarında eliza metodu ile çalışılmıştır. İstatiksel analizlerde Ki kare ve Mann Whitney-U testleri kullanıldı. Bulgular: Bu çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortancası 66 (41 – 77) ve 23'ü (%51,1) erkekti. Hastaların tamamında tip 2 diabetes mellitus vardı. İkinci en sık altta yatan hastalık hipertansiyondu. COVID-19'lu hastalarda galectin-3,sICAM-1 istatistik anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Galectin-3 ve sICAM-1'e bakıldığında mortalite durumunda istatistiksel anlamlı fark tespit edilmedi. Sonuç:Galectin-3 ve sICAM-1 tip 2 diyabetik COVID-19 hastalarında tanı gücü rutinde kullanılan biyobelirteçlerden daha yüksek bulunmuştur. Bu iki biyobelirtecin kontrol grubuna göre yüksek olması galectin-3'ün COVID-19'un sebep olduğu sistemik inflamasyondaki rolü ve yine galectin-3'ün artırdığı inflamatuar sitokinlerle sICAM-1 salınımına yol açması ile ilişkili olduğu düşünülmüştür. Galectin-3 ve sICAM-1'in patofizyolojideki yakın ilişkisi, çalışmamızdaki bu iki biyobelirtecin pozitif yönlü yüksek korelasyonu ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of sICAM-1 and Galectin-3 Levels in Patients with Diabetic and COVID-19 Objective: In December 2019, pneumonia of an unknown cause was detected in Wuhan, China, later known by the World Health Organization as 2019 (COVID-19). The virus that caused this epidemic was named severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2). The new type of coronavirus disease has been declared by the World Health Organization as a new global epidemic, that is, a pandemic. It has affected millions of people around the world. It is known that it causes higher complications, morbidity and mortality especially in elderly people with underlying comorbidities such as diabetes, hypertension and coronary heart disease. The main cause of death in infected patients, termed Cytokine Storm Syndrome (CSS), is a direct result of abnormal immune activation following SARS-CoV-2 infection. For example; such as increased tumor necrosis factor a (TNF-a) and interleukin (IL-6, IL-7). It has also been shown that sICAM-1 and galectin-3 are significantly increased in macrophages, monocytes, and dendritic cells. We aimed to examine whether these biomarkers can be used as a diagnostic power and prognostic indicator in patients with COVID-19 and type 2 diabetes. Materials and Methods:This study was planned as a prospective observational study. In our study, 45 patients with a diagnosis of COVID-19 and type 2 diabetes who were 18 years of age and older who were followed up and treated in the Infectious Diseases and Clinical Microbiology services of Erzurum Regional Training and Research Hospital between May 2022 and June 2022, and 45 patients who did not have any additional disease from the internal medicine outpatient clinic. control group was taken. The diagnosis of COVID-19 was made by detecting SARS-CoV-2 in respiratory tract samples by reverse transcriptase polymerase chain reaction (RT-PCR) in laboratories authorized by the Ministry of Health, along with clinical and imaging findings. In addition to the biochemical blood tests at the time of hospitalization of the patients without any treatment, blood was drawn into the yellow tube to study the sICAM-1 and galectin-3 kits. The blood was centrifuged at 4000 rpm for 10 minutes and serum was put into eppendorf tubes. The tubes were collected at -80 degrees and studied with the eliza method in the Biochemistry laboratory of Atatürk University Hospital. Chi-square and Mann Whitney-U tests were used for statistical analysis. Results: The median age of the patients included in this study was 66 (41 – 77) and 23 (51,1%) were male. All patients had type 2 diabetes mellitus. The second most common underlying disease was hypertension. Galectin-3, sICAM-1 were found to be statistically significantly higher in patients with COVID-19. When Galectin-3 and sICAM-1 were examined, no statistically significant difference was found in mortality. Conclusion:Galectin-3 and sICAM-1 were found to have higher diagnostic power than routinely used biomarkers in type 2 diabetic COVID-19 patients. The fact that these two biomarkers were higher than the control group was thought to be related to the role of galectin-3 in the systemic inflammation caused by COVID-19 and to cause the release of sICAM-1 with inflammatory cytokines increased by galectin-3. The close relationship of Galectin-3 and sICAM-1 in pathophysiology was supported by the high positive correlation of these two biomarkers in our study.