Jüvenil idyopatik artritli çocukların kardiopulmoner kapasitelerinin egzersiz testi ile tayini; subgrupların kendi içinde karşılaştırılması
Determining cardiopulmonary capacity in children with juvenile idiopathic arthritis and comparison of subgrups
  1. Tez No: 288554
  2. Yazar: MİNE DOĞRU APTİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN METİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaçlar. Jüvenil idyopatik artrit (JİA)'li çocukların kardiyopulmoner kapasitelerini tayin etmek, subgrupları kendi içinde karşılaştırmak ve 8 haftalık egzersiz programının, JİA'li hastaların kardiyopulmoner kapasiteleri, hastalıktan işlevsel etkilenimleri ve eklem hareket açıklıkları (EHA) üzerindeki etkinliğini araştırmak.Gereç ve yöntemler. Çalışma grubumuz 47'li JİA'li çocuk ve yaş ve cinsiyet bakımından hasta grubu ile eşleştirilmiş 20 sağlıklı çocuktan oluşmaktaydı. 30 hastaya haftada 3-5 gün olmak üzere 8 hafta süresince egzersiz programı uygulatıldı. Kardiyopulmoner kapasite koşu bandında yapılan egzersiz testi ile tayin edildi. Fonksiyonel kapasite tayini için Çocukluk Çağı Sağlık Değerlendirme Anketi (CHAQ) kullanıldı. EHA gonyometre ile ölçüldü.Bulgular. JİA'li hastaların kardiyopulmoner kapasiteleri kontrol grubundan istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde düşük olarak saptandı. Poliartiküler ve oligoartiküler subgrupların kardiyopulmoner kapasiteleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Poliartiküler subgrupta fonksiyonel kapasite ve EHA değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu tespit edildi. 8 haftalık egzersiz programı sonrasında hastaların kardiyopulmoner ve fonksiyonel kapasiteleri ile EHA ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklik gözlendi.Sonuç. Bu çalışmanın sonuçlarına göre JİA'li hastalarda kardiyopulmoner kapasite sağlıklı yaşıtlarından anlamlı düzeyde düşüktür. Çalışmadan elde edilen bulgular, egzersiz programı ile JİA'li hastalarda kardiyopulmoner ve fonksiyonel kapasite ile EHA'da olumlu yönde gelişim sağlanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective. To determine the aerobic exercise capacity of children with juvenile idiopathic arthritis (JIA), to examine the differences between subgroups and to investigate the effects of an 8 week exercise training program on aerobic exercise capacity, self reported physical function and range of motion (ROM).Methods. Forty seven patients with JIA and twenty sex and age matched healthy controls participated in this study. Thirty patients participated in an 8 week, 3-5 times weekly training program. Aerobic capacity was determined during treadmill exercise test. Physical function was measured using the Child Health Assessment Questionnaire (CHAQ) and ROM was assessed using a goniometer.Results. Aerobic capacity in children with JIA was significantly lower than that of control group. There were no significant difference between polyarticular-onset group and oligoarticular-onset group in terms of aerobic capacity. The polyarticular-onset group had greater impairment in both self reported physical function and range of motion. Significant improvements in aerobic capacity, physical function and range of motion were found after the end of the 8 week exercise training program.Conclusions. This study demonstrates that children with JIA have an impaired aerobic exercise capacity compared with healthy age and sex matched children. Patients with JIA may improve their aerobic capacity, physical function and range of motion through participating in exercise training programs.