MIRRAX kalıp çeliğinin elektro erozyon yöntemi ile işlenebilirliğinin incelenmesi
Investigation of the machinability of MIRRAX mold steel by electro-erosion method
  1. Tez No: 716008
  2. Yazar: BATUHAN ERMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KALYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, MIRRAX kalıp çeliğinin elektro erozyon ile işleme (EEİ) metoduyla işlenebilirliği araştırılmıştır. EEİ deneylerinde takım malzemesi olarak bakır elektrot kullanılmış olup, dielektrik ortam sıvısı olarak kerosen kullanılmıştır. Deneyler sırasında dört farklı parametre değişken olarak seçilmiş olup, bu parametreler; elektrot tipi, boşalım akımı, vurum süresi ve bekleme süresidir. İşleme parametrelerinin iş parçası işleme hızı , elektrot aşınma hızı ve ortalama yüzey pürüzlülüğüne olan etkileri incelenmiştir. Taguchi L27 ortogonal dizisi uygulanarak deneyler yapılmıştır. Deney sonuçlarına ANOVA analizi uygulanarak işleme parametrelerinin işlem çıktıları üzerindeki etki seviyeleri belirlenmiştir. Deneysel sonuçlara göre iş parçası işleme hızı, elektrot aşınma hızı ve yüzey pürüzlülüğü boşalım akımının artmasıyla birlikte artış göstermiştir. Vurum süresinin artması ile iş parçası işleme hızı ve elektrot aşınma hızı değerlerini artırdığı belirlenmiştir. Boşalım akımının iş parçası işleme hızı, elektrot aşınma hızı ve yüzey pürüzlülüğü üzerinde en etkili parametre olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the machinability of MIRRAX mold steel by electro-erosion machining method was investigated. In the electro erosion experiments, copper electrode was used as the tool material, and kerosene was used as the dielectric medium fluid. Four different parameters were chosen as variables during the experiments, these parameters are; electrode type, discharge current, pulse on time and pulse off time. The effects of machining parameters on material removal rate, electrode wear rate and average surface roughness were investigated. Experiments were carried out by applying the Taguchi L27 orthogoral array. By applying ANOVA analysis to the experimental results, the effect levels of the processing parameters on the process outputs were determined. According to the experimental results, material removal rate, electrode wear rate and surface roughness increased with the increase of discharge current. It was determined that with the increase of pulse on time, the material removal rate and electrode wear rate increased. It was determined that discharge current is the most effective parameter on material removal rate, electrode wear rate and surface roughness.