Bağımsız denetim kuruluşları ve bağımsız denetime tabi firmaların denetim kalitesi algılarının incelenmesi ve Türkiye genelinde bir uygulama
Investigation of audit quality perceptions of independent audit organizations and companies subject to independent audit and an applying in general Turkey
- Tez No: 602010
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ KARASİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Dünya ekonomisi bilimsel gelişmelerle beraber artık daha dinamik bir yapıya dönüşmekte, dolayısıyla ekonomide rol alan faktörlerden her birinin önemi gün geçtikçe daha da artmaktadır. Firmalardan etkilenen ve firmaları etkileyen unsurlar olarak adlandırabileceğimiz firma paydaşlarının işletme hakkında sahip olmaları gereken bilgilere ulaşmaları onların doğru karar vermelerini sağlayacak ve bu da ekonomide beklenen gelişmeleri sağlayacaktır. Aksi halde gereken bilgilere paydaşların ulaşamaması ya da hatalı bilgilere ulaşması durumunda verecekleri kararlar yanlış olacak, bu da birçok firma paydaşının refahını olumsuz yönde etkileyecek ve netice olarak ülke ekonomisine yansıması olumsuz olacaktır. Bu tezin amacı; bağımsız denetim kuruluşları ve bağımsız denetime tabi firmaların denetim kalitesi algılarının incelenmesidir. Bu doğrultuda bağımsız denetim kuruluşları ve bağımsız denetime tabi firmalar üzerinde bir anket uygulaması yapılmıştır. Ankette firma özellikleri ve bağımsız denetim kalitesinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında toplanan veriler istatistiksel olarak analiz edilmiş, bağımsız denetim kuruluşları ve bağımsız denetime tabi firmaların denetim kalitesi algıları belirlenmiştir. Sonuçlar ilgili literatür doğrultusunda tartışılıp öneriler sunulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde denetim kavramı, türleri, amaçları süreci, denetçi türleri ve denetim konusuyla ilgili standartlara değinilmişitir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise kalite ve muhasebe hizmetlerinde kalite konusuna değinilmiştir. Denetim kalitesi kavramına yönelik yapılan çeşitli akademik tanımlara yer verilmiş ve denetim kalitesini oluşturan faktörler açıklanmıştır. Kalitesiz bir denetimin işletme, paydaş ve ülke ekonomisi açısından doğurduğu sonuçlar ve kaliteli bir denetim için küresel ve ulusal ölçekte çözüm arayışlarına değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde bağımsız denetimin finansal raporlama, finansal raporlama kalitesi, kurumsal yönetim ve firma performansı üzerindeki etkileri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise bağımsız denetim kuruluşları ve bağımsız denetime tabi firmaların denetim kalitesi algılarının incelenmesine yönelik Türkiye genelinde otuz üç adet bağımsız denetim kuruluşu ve yüz adet bağımsız denetime tabi firmayla yapılan anket çalışması, uygulaması ve analizine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the scientific developments, the world economy is now becoming a more dynamic structure, so the importance of each of the factors in the economy is increasing day by day. Accessing the information that the company's stakeholders, which are affected by the companies and which affect the companies, should have the information they need to have about the business will enable them to make the right decision and this will provide the expected developments in the economy. Otherwise, if the stakeholders do not have the necessary information or if they reach the wrong information, the decisions they will make will be wrong, which will adversely affect the welfare of many companies and consequently the negative impact on the national economy. The aim of this thesis is; and the audit quality perceptions of independent audit firms and companies subject to independent audit. To this end, a survey was conducted on independent auditing firms and companies subject to independent auditing. The survey aimed to determine firm characteristics and independent audit quality. The data collected within the scope of the research were analyzed statistically and the audit quality perceptions of independent audit firms and companies subject to independent audit were determined. The results were discussed in the light of the relevant literature and recommendations were presented. In the first part of the study, the concept of audit, types, objectives process, auditor types and standards related to audit are mentioned. In the second part of the study, quality and quality of accounting services are discussed. Various academic definitions regarding the concept of audit quality are included and the factors that make up the audit quality are explained. The results of a poor quality audit in terms of the firm, stakeholder and country economy and the search for a global and national solution for a quality audit are discussed. In the third part of the study, the effects of independent audit on financial reporting, financial reporting quality, corporate governance and firm performance are explained.In the fourth part independent audit firm and the audit subject firms audit quality perception in Turkey to examine thirty-three independent auditor and made with the company subject to one hundred independent audit survey, it is included in the application and analysis.