Konjenital hipotiroidili hastalarda tedavi öncesi ve tedavi sonrası oksidatif metabolizmanın değerlendirilmesi
Oxidative metabolism in patients with congenital hypothyroidism before treatment and after treatment assessment
  1. Tez No: 288599
  2. Yazar: SERKAN AKKOYUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tiroid hormonları birçok memeli türünde dokulardaki bazal metabolik oranı ve enerji metabolizmasını hızlandırmaktadır. Tiroid hormonları enerji metabolizması üzerindeki bu etkisini oksijen tüketimini, oksidatif fosforilasyonu içeren bazı mitokondriyal fonksiyonları ve bazı mitokondriyal solunum zinciri komponentlerinin aktivite ve sayısında birçok değişiklik yaparak, mitokondriyal solunumu arttırarak göstermektedir.Oksidatif stres; kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve enfeksiyöz hastalıklarda olduğu gibi konjenital hipotiroidi gibi endokrinolojik hastalıklarda da rol oynayabilir. Oksidatif stres, pro-oksidanların yapımı ve nötralizasyonu arasındaki dengesizlik sonucu oluşur. Pro-oksidan / antioksidan dengede bozulma hücresel yapılarda oksidatif strese neden olabilir.Bu çalışmada konjenital hipotiroidili (KH) hastalarda levotiroksin tedavi öncesi ve tedavi sonrası oksidan ve antioksidan sistemler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu 5-30. günler arasında tanı alan 40 konjenital hipotiroitli vakadan oluşmakta idi. Bunların en erken tiroksin tedavisinin 6-9. ayında ötiroit statüde iken tekrar değerlendirmeye alındı. Hastalar tedavi öncesi 44, tedavi sonrası 47 sağlıklı kontrolle karşılaştırıldı. Total oksidan seviye (TOS), total antioksidan kapasite (TAK), Erel yöntemi ile çalışıldı.Tedavi öncesi hasta grubumuzda, TOS düzeyi 21,28±5,47 (µmol H2O2 Eqv./L), TAK düzeyi 1,88±0,3 (µmol Trolox Eqv./L), oksidatif stres indeksi (OSİ) düzeyi 1,14±0,26 AU olarak saptandı. Tedavi öncesi kontrol grubunda, TOS düzeyi 17,41±3,32 (µmol H2O2 Eqv./L), TAK düzeyi 1,11±0,3 (µmol Trolox Eqv./L), OSİ düzeyi 1,68±0,6 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Thyroid hormones in tissues of many mammal species accelerates the basal metabolic rate and energy metabolism. The effect of thyroid hormones on energy metabolism are seen by making many changes in oxygen consumption, mitochondrial oxidative phosphorylation and some of the functions of mitochondrial respiratory chain activity and the number of components and by increasing mitochondrial respiration.Oxidative stres also may play a role in endocrinological diseases such as congenital hypothyroidism like as in the cardiovascular diseases, cancer and infectious diseases.Oxidative stress is caused by an imbalance between pro-oxidants production and neutralization. Pro-oxidant / antioxidant balance can cause impairment of cellular oxidative stress in structures.In this study the purpose is to examine the relationship between oxidant and antioxidant systems in patients with congenital hypothyroidism before and after levothyroxine treatment. The working group included 40 cases of congenital hypothyroidism diagnosed between 5-20 days. The cases were evaluated again while in euthyrid status at early 6-9 mounths. The patients were compared with 44 healthy controls before treatment and 47 healthy controls after treatment. Total oxidant level (TOS), total antioxidant capacity (TAC), were studied by the method Erel.İn pre-treatment patient group, 21.28 ± 5.47 TOS levels (mmol H2O2 EQV. / L), TAC-level 1.88 ± 0.3 (mmol Trolox EQV. / L), oxidative stress index (OSI) level 1. 14 ± 0.26 AU were measured. İn pre-treatment control group, 17.41 ± 3.32 TOS levels (mmol H2O2 EQV. / L), TAC-level 1.11 ± 0.3 (mmol Trolox EQV. / L), OSI level of 1.68 ± 0.6 were measured.