Genç atletlerde aerobik yüklenmenin propriyosepsiyonları üzerine etkileri
The comparison of static balance and physical performance after aerobik loading on elite athletes
- Tez No: 288635
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECİP FAZIL KİSHALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dengenin sportif becerilerde sporcular arasındaki performans ayrımında da bir etken olabileceği yapılan çalışmalarla desteklenmektedir ve motor becerilerin sergilendiği bedensel gelişim için pozitif yönde bir ivme kazandırdığı düşünülmektedir. İnsanın denge sağlamadaki yeteneği, diğer motor sistemlerin gelişmesinde belirleyici bir faktör olarak tanımlanabilir.Bu noktadan hareketle çalışmanın Amacı Genç Atletlerde Aerobik Yüklenmenin Propriyosepsiyonları üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma Ağrı Gençlik Spor İl Müdürlüğü Atletizm Kulübüne kayıtlı 18 genç atlet oluşturmaktadır.Araştırmaya katılan sporcuların testleri Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Performans Laboratuarın da gerçekleştirildi. Veriler toplanıldıktan sonra yüzdelik dağılımlar, ortalamalar ve t-testi yapılarak karşılaştırmalar yapılmıştır.Araştırma sonucunda sporcuların statik dengelerinde beklenilen düzeyde etki yapmadığı görülmüştür. Yüklenme önceleri alınan statik denge değerleri ile yüklenme sonrası alınan statik denge değerleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p> 0,05). Ayrıca Yüklenme öncesinde ve sonrasında, kalp atım hızları, laktat değerleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been supported by the studies that balance can be a factor that shows differentiation of the performance of athletes in sporting skills and it is considered, gives positive momentum to gain motor skills exhibited for the physical development. The balance ability of a human can be defined as a determinant factor in development of other motor systems.From this point the aim of the study is determined as ?The Effect of Aerobic Loading on Static Balance and Physical Performance of Elite Athletes?. The study population consists of 18 elite athletes from Provincial Directorate of Youth and Sports of Agri Athletics Club.Tests made on the participant athletes were done in Physical Education and Sport Department Performance Laboratory of the University of Agri Ibrahim Cecen. After data collected, percentage distributions, means and t-test comparisons were made.As a result of the research, aerobic loading did not make the expected level of effect on the static balance of athletes. There is no significant difference was found between the values from the beginning of loading and after loading (p>0.05). Besides, heart rate, lactic acid levels were measured after and before loadings.