Serebral paralizili bireylerde spastisite ile mobilite ve aktivite düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between spasticity, mobility and activity level in adults with cerebral palsy
- Tez No: 288675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muskuloskeletal Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yetişkin serebral paralizili bireylerde spastisite ile mobilite ve aktivite düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışma on beş yaş ve üstü spastik serebral paralizi tanısı alan otuz dört olgu ile gerçekleştirilmiştir. Olguların klinik ve demografik bilgileri kaydedilmiş, spastisite dereceleri modifiye ashworth skalası (Modified Ashworth Scale) (MAS) ile değerlendirilmiştir. Mobilite düzeyleri için Rivermead Mobilite İndeksi (Rivermead Mobility İndex) (RMI) , aktivite düzeyleri için Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü'nün (Functional Independence Measure) (FIM) mobilite, kendine bakım ve lokomosyon alt parametreleri kullanılmıştır. Tüm olgular Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemine (KMFSS) (Gross Motor Function Classification System) (GMFCS) göre gruplandırılmış, motor limitasyon düzeyini gösteren KMFSS' ye göre seviye 1, 2 ve 3'teki olgular grup 1; KMFSS' ye göre seviye 4 ve 5 `teki olgular grup 2'ye dahil edilmiştir. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon Analizi, Kruskal Wallis Varyans Analizi ve Mann -Whitney U Testi kullanılmıştır.Bulgular: Toplam modifiye ashworth skoru ile lokomosyon, mobilite, RMI ve KMFSS puanı arasında negatif yönde, anlamlı ilişki bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the relationship between spasticity, mobility and activity level in adults with cerebral palsy (CP).Method: Thirty four spastic cerebral palsy patients who were fifteen years and over included in this study. The demographic and clinical features were recorded, and spasticity was assessed with the modified ashworth scale (MAS). Rivermead Mobility İndex (RMI) , mobility, self-care and locomotion parameters of Functional İndependence Measure (FIM) were conducted to analyse level of mobility and activity. Gross Motor Function Classification System (GMFCS) was applied for each subject. All subjects splitted to two groups: Group 1 consisted with level 1, 2 and 3; group 2 consisted with level 4 and 5 according to KMFSS score. Pearson Correlation Analysis, Kruskal Wallis Analysis of Variance and Mann- Whitney U Test were performed for data analysis. ? Level was set 0.05.Results: Total modified ashworth scale ratings was found to be significantly and reversely correlated with KMFSS level, RMI, locomotion, mobility scores (p0.05).