Gürültünün el becerileri üzerine etkisi
The effect of noise on manual dexterity
- Tez No: 288677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ANGIN, PROF. DR. BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı gürültünün el becerileri üzerine etkisini belirlemektir.Yöntem: Araştırmaya yaşları 18-30 arasında değişen (x±Sx=24.91±3.65 yıl) 127 kişi (74 [%58.27] kadın, 53 [%41.73] erkek) katıldı. Olgular sistematik örnekleme ile iki gruba bölündü. Gruplardan biri önce gürültülü sonra gürültüsüz ortamda, diğeri önce gürültüsüz sonra gürültülü ortamda Minnesota Manipülasyon Hızı Testi'nin yerleştirme ve döndürme alt-testlerini uyguladı. Testler dominant ve non-dominant el için ayrı ayrı uygulandı. Verilerin analizinde bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi kullanıldı.Bulgular: Gürültülü ortamda dominant ve non-dominant elle yapılan yerleştirme ve döndürme testi ile gürültüsüz ortamda dominant ve non-dominant elle yapılan yerleştirme ve döndürme testi karşılaştırıldığında iki grup arasında süre açısından anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to determine the effect of noise on manual dexterity.Method: A total of 127 subjects (74 [%58.27] female, 53 [%41.73] male) age between 18-30 years (X±SD=24.91±3.65 years) participated in our study. Subjects were divided into two groups with systematic sampling method. While one group performed placing and turning sub-tests of Minnesota Rate of Manipulation Test with and then without noise exposure, the other group performed these tests without noise and then with noise exposure. Sub-tests were performed with dominant and non-dominant hands one by one. Paired and unpaired samples t-tests were used for analysis.Results: No significant difference was found between placing and turning sub-tests which were performed by dominant and non-dominant hands with and without noise exposure. (p>0.05).