At binme egzersizinin serebral palsili hastaların seçilmiş motorik özellikleri üzerine etkisi
The effect of horse riding exercise on cerebral palsy patients' selected mvariablesotoric
- Tez No: 614024
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRMÜZ KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, binicilik egzersizinin 8-12 yaş aralığındaki serebral palsi (SP)'li çocukların seçilmiş bazı parametrelerine etkisinin olup olmadığını, varsa etki yönü ve düzeyini belirlemektir. Çalışmaya katılan 20 gönüllü, 8-12 yaş aralığında terapi ve özel eğitimleri devam eden SP'li çocuklardır. Gönüllüler, deney ve kontrol gurubu olarak 2 guruba ayrılmıştır. Deney gurubuna, terapi/özel eğitimlerine ek olarak 12 hafta boyunca haftada 3 gün 30-45 dk.'lık binicilik eğitimi uygulanmıştır. Kontrol gurubu ise terapi/özel eğitim programları dışında herhangi terapötik aktiviteye katılmamıştır. Katılımcılara, 12 haftalık binicilik egzersizlerinden önce ve sonra testler uygulanmıştır. Bu testler; Motor Performans, Sırt Bacak Kuvveti, Maksimum Pençe Kuvveti, Maksimum Pençe Kuvveti Üretim Hızı Oranı ve Esneklik Testleridir. Her iki grubun ölçümlerinden elde edilen ön-test ve son-test değerleri arasındaki farklılıkları tespit etmek için etkileşimli mixed model ANOVA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of riding exercise on some selected parameters in children with cerebral palsy (CP) who are 8-12 age group and the effect of the direction and level. Twenty volunteers participating in the study were children between 8-12 years of age with cerebral palsy, continuing therapy and special education. Volunteers were divided into two groups as experimental and control groups. In addition to the ongoing therapy / special training, the experimental group had 30-45 minutes of equestrian assissted training, 3 days in a week for 12 weeks. The control group did not participate in any therapeutic activity other than continuing therapy / special education programs. Participants were tested before and after 12 weeks of riding exercises. These tests were; Motor Performance, Back-Leg Force, Grip Force, Rate of Grip Force Development and Flexibility tests. Mixed model ANOVA was used to determine the differences between and within factor analysis in the pre-test and post-test values obtained from measurements.