Titanyum bariyer ve greft materyallerinin yönlendirilmiş kemik rejenerasyonu üzerine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Evaluation of effect of titanium barrier and graft materials on guided bone regeneration: An experimental study
  1. Tez No: 288678
  2. Yazar: ESMA BOYSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada; yönlendirilmiş kemik rejenerasyonu üzerine titanyum bariyer, pıhtı ve greft materyalleri gibi farklı uygulamaların etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmada, 3-3,5 aylık 36 adet Yeni Zellanda tipi beyaz erkek tavşan kullanılmıştır. Dört farklı çalışma grubu oluşturulmuştur. Dört gruptan birincisine herhangi bir materyal yerleştirilmeyip sadece titanyum bariyer yerleştirilmiştir. İkinci gruba periferden elde edilen kan titanyum bariyere enjekte edilip, pıhtı şeklinde kemiğe yerleştirilmiştir. Üçüncü gruba ksenogreft olan OsteoBiol® Apatos mix (Tecnoss, Giaveno, Italy) titanyum bariyerle yerleştirilmiştir. Dördüncü grupa trikalsiyum fosfat Ostrix®-B (Tesla AG, Gunten, Switzerland) titanyum bariyerle yerleştirilmiştir. Cerrahi işlem sonrası 15., 30. ve 90. günde denekler sakrifiye edilerek, histopatolojik ve histomorfolojik olrak değerlendirilmişlerdir.Sonuç olarak YKR tekniği kullanılarak farklı uygulamalarla yeni kemik oluşumu sağlanmıştır. Yeni mineralize kemik miktarı ve dolum yüzdesinin dört grup için benzer olduğu ve aralarında anlamlı bir fark bulunmadığı görülmüştür. 90. günde elde edilen yeni doku yüksekliği ortalama değerleri; gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to evaluate the efficacy of different applications as titanium barrier, blood clot and graft materials on guided bone regeneration.Thirty six adult male, aged 3-3,5 month, New Zealand white rabbits were used. Four different training group was formed. In the first group only a titanium barrier was placed into bone. In the second group a titanium barrier with peripheral blood was placed into bone. In the third group titanium barrier with tricalcium phosphat (Ostrix®-B, Tesla AG, Gunten, Switzerland) was placed into bone. In the fourth group a titanium barrier with xenogenic graft (Apatos mix, Osteobiol®,Italy) was placed into bone. During the 15th, 30th, 90th day of after surgery procedure, animals were sacrified and samples evaluated with histopathological and histomorphometric analysis.Results showed that different four applications of GBR were formed new bone. However, there was no difference between four group act of new mineralised bone amount and percentage values. Also, new bone avarage height values showed that no difference between four group during 90th day.