Türk toplumunda prostat kanseri proteom profillerinin ve androjen reseptör, PSA, RNASEL gen polimorfizmlerinin incelenmesi
Investigation of proteome profiles and androgen receptor, PSA, RNASEL gene polymorphisms related to prostate cancer in Turkish population
  1. Tez No: 288685
  2. Yazar: MELTEM YALINAY ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kanserin erken tanısı, kontrol ve önlenmesinde en önem taşıyan basamaktır. Proteom ve genom çalışmaları, kanser tanısı, prognoz takibi ve tedavi planlanmasını aydınlatacak veriler sağlamaktadır. Kanserin proteomik analizi aday biyobelirleyicilerin saptanması konusunda yeni fırsatlar sunmaktadır.Bu çalışmanın amacı Türk toplumunda prostat kanseri protein profillerinin proteomiklerle belirlenmesi, Türk toplumuna ait prostat kanseri serum çoklu biyobelirleyicilerin tanımlanması ve prostat kanseri ile ilişkili sıklıkla üzerinde çalışılan gen polimorfizmlerinin incelenmesidir.Proteom profilleri 47 prostat kanseri, 50 benign prostat hiperplazisi, 20 PSA 0 prostatektomi sonrası hasta ve 20 sağlıklı kişi serumlarında surface enhanced laser desorption/ionization time-of-flight (SELDI-TOF) kütle spektrometresi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The early detection of cancer is crucial for its ultimate control and prevention. Proteome and genome studies provide data and new insights into cancer diagnosis, following the prognosis and treatment plans. Proteomic analysis of cancer provides new opportunities to identification of candidate biomarkers.The aim of this study is to determine protein profilles of prostate cancer patients in Turkish population, identify multiple biomarkers in serum and investigate related frequent gen polymorphisms in prostate cancer.Proteom profilles were analyzed for 47 prostate cancer, 50 benign prostate hiperplazi and 20 post prostatectomy PSA value 0 patients and 20 healthy control group by surface enhanced laser desorption/ionization time-of-flight (SELDI-TOF) mass spectrometry. Molecular genetic analysis were carried out towards the polymorphisms of Androgen Receptor (AR) CAG repeats, Prostate Specific Antigen (PSA) promoter region and RNASEL gene.Seven serum differential proteins were identified in the PCa group compared with the control groups (P < 0.01) in proteome analysis. There were 4 proteins at the lower serum level and 3 proteins at the higher serum level in the PCa group.