Alt çene tam dişsiz vakalarda farklı implant üstü protetik tasarımların implant altyapılara kuvvet iletimi açısından sonlu elemanlar stres analizi yöntemiyle incelenmesi
Research of different prosthetic designs on dental implants from the point of stress distribution in edentulous mandibuler case by using the method of finite elements stress analysis
  1. Tez No: 288695
  2. Yazar: MUSTAFA EVREN GÜLTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİŞAM DEMİRKÖPRÜLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada tam dişsiz alt çenelere yerleştirilen 4 adet implant üzerinde 4 farklı protetik tasarıma gelen kuvvetlerin, implantlarda ve kemikte oluşturdukları streslerin miktarı ve alanları 3 boyutlu sonlu elemanlar analizi ile incelendi.Çalışmamızda tam dişsiz alt çeneye 4 adet implant üzerine, implant üstü sabit proteze iki farklı hassas tutucuyla bağlanan posterior hereketli bölümlü protez, topuz tutuculu overdenture protez ve bar tutuculu overdenture protez yapılmıştır. Her bir modele 1. Molar dişin merkezinden 100 N vertikal ve 100 N oblik olmak üzere iki kuvvet uygulanmıştır. Oluşan stresler algor fempro programıyla incelenmiştir.Çalışmamızın sınırları dahilinde stres değerleri karşılaştırıldığında, en yüksek stres değeri topuz tutuculu overdenture tasarımında posterior implantlarda ve çevresindeki kemikte görülmüştür. En düşük stres değeri ise bar tutuculu overdenture tasarımında ki implantlarda görülmüştür. İmplant üstü sabit proteze hassas tutucuyla bağlanan posterior hareketli bölümlü protezler karşılaştırıldığında ise ceka tutuculu tasarımda bredent tutuculu tasarıma göre daha yüksek stres değerleri görülmüştür. Stresler kortikal kemik seviyesinde yoğunlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,the amount and the area of stress fields generated on implants and bone which arise from incoming forces of four different prosthetic designs on four implants placed in fully edentulous mandible are examined by 3 dimensional finite elements analysis.In our study we prepared four dimentional finite element models representing distal extension mandibular removable partial denture connected to an anterior fixed implant-supported prosthesis, ball retained mandibular overdenture and bar retained mandibular overdenture built over 4 implants. 100 N vertical and 100 N oblique forces from the center of the first mandibular molar teeth were applied on each model. The stress was investigated by using the Algor Pempro programme.While the Stress values were being compared within the limits of our study the highest stress value was seen in the ball design overdenture of the posterior implants and surrounding bone were retained overdenture.On the other hand the lowest stress value occured in the design of the implant bar overdenture. As the implant fixed partial denture prothesis were compared with precision attachments connected to the posterior it was seen that attachments connected to a fixed prosthesis on implants moving the posterior part of dentures Ceka design?s stress values were higher than Bredent dentures design?s. Stresses are concentrated at the level of cortical bone.