Karbon tetraklorür(ccl4) verilen rat kalp dokularında oksidan / antioksidan sistemlerin araştırılması investigation of oxidan/antioxidant status treated with (CCl4) in rat heart tissue
- Tez No: 288696
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
CCI4 tipik bir toksik ajandır ve toksik etkisi serbest radikal üretimi ile olmaktadır.Bu çalışmada CCl4 verilen ratların kalp dokularında serbest radikal metabolizmasında rol alan antioksidan enzimlerden süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx), glutatyon-s-transferaz (GST) ve katalaz (CAT) enzim aktiviteleri, kalp dokularındaki glutatyon (GSH) seviyeleri ile lipit peroksidasyon ürünü olan malondialdehit düzeyleri araştırılmıştır.Çalışmada 250-300 gr ağırlığında, wistar albino cinsi toplam 20 adet erkek rat kullanılmış, ratlar rastgele iki eşit gruba ayrılmıştır.Grup I (Kontrol grubu) ratlara 8 hafta boyunca standart rat diyeti verilmiştir. Grup II (CCl4 grubu) ratlara CCl4, haftada 3 kez olmak üzere ,8 hafta boyunca 0.3ml/kg (1. hafta), 0.7ml/kg (2. hafta) ve 6 hafta boyunca da 1 ml/kg CCl4 artan dozlarda intraperitoneal olarak verilmiştir. Sekiz hafta sonunda ratlar anestezi altında feda edilerek kalp dokuları çıkartılmıştır. Kalp dokusu üzerine CCl4'ün muhtemel oksidan etkisi ile kalp dokusunun antioksidan savunma sistemi, enzimatik ve histopatolojik olarak incelenmiştir.Çalışmamızda CCl4 grubunda GPx ve SOD enzim aktiviteleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede artarken (p0.05 ve p>0.05).
Özet (Çeviri)
CCI4 is a typical toxic agent, and causes production of free-radical.In this study, the heart tissues of rats given CCl4 in the metabolism of free radical antioxidant enzymes superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GPx), glutathione-S-transferase (GST) and catalase (CAT) enzyme activities, heart tissue glutathione (GSH) with levels of lipid peroxidation product, malondialdehyde levels were investigated.Twenty male Wistar-Albino rats weighing approximately 250-300 grams were used in the study. Group?I Control, group-II Carbon tetrachloride.Group I (Control group) for 8 weeks, rats were given standard rat chow. Group II (CCl4 group) rats were given intraperitoneally in increasing doses 0.3ml/kg CCl4 for 8 weeks (1st week), 0.7ml/kg (2nd weeks) and 1 ml / kg for 6 weeks.After eight weeks, the rats were sacrificed under anesthesia, heart tissues were removed. We investigeted probably oxidant effects of CCl4 on heart tissue and antioxidant defense system of cardiac tissue, and conducted enzymatic and histological examination.In our study, GPx and SOD enzyme activities in CCl4 group were significantly increased compared with control group (p 0.05 and p> 0.05) .