Kalsiyum hidroksit 'in kök kanallarından uzaklaştırılma etkinliğinin farklı metodlarla incelenip karşılaştırılması
The evaluation of efficiency of various Calcium Hydroxide removal techniques from root canals
  1. Tez No: 288699
  2. Yazar: CEM BURAK AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEMAL TINAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kalsiyum Hidroksit `in, üstün antimikrobiyal özellikleri olmasına rağmen, kök kanalından tamamen uzaklaştırılamadığında tamamlanmış endodontik tedavilerde apikal sızıntılara neden olduğu bilinmektedir.Kök kanalından uzaklaştırılamayan Ca(OH)2 , bitmiş kanal dolgusunda apikal sızıntı yaratabilmekte, rezin esaslı kanal dolgu sistemlerinde, dentin tübüllerine penetre olarak, rezin bağlayıcı ajanın dentine adezyonunu engellemektedir.Bu çalışmanın amacı, endodontide seanslar arası pansuman materyali olarak kullanılan Ca(OH)2 `in farklı irrigasyon solüsyonları ve ajitasyon metodları ile kök kanalından uzaklaştırılmasının, direkt gözlemleme ve yüksek çözünürlüklü dijital fotoğraflama metodları ile incelenip karşılaştırılmasıdır.208 adet çekilmiş maksiller ve mandibular kanin insan dişi, 2 ana ve 13 alt grup olmak üzere toplam 26 gruba ayrıldı. Ana gruplar smear tabakasının uzaklaştırıldığı A ve uzaklaştırılmadığı B grupları olarak, alt gruplar ise irrigasyon materyali açısından: distile su,NaOCl, ısıtılmış NaOCl, NaOCl + EDTA yı, mekanik ajitasyon yöntemi açısından: şırınga irrigasyonu, canal brush ve PUI ` u içerecek şekilde oluşturuldu.Örnekler rotary eğe sistemleri ile biyomekanik preperasyonları yapıldıktan sonra, boylamasına ikiye ayrıldı. Kök kanalında yapay olarak oluk oluşturuldu ve kök kanalına Ca(OH)2 gönderildi. Dişler 37 C `de 1 hafta süre ile bekletildi. Kök yarıları özel olarak hazırlanmış mufla sistemi yardımı ile birleştirilip Ca(OH)2 uzaklaştırma yöntemleri uygulandı. Sonuçlar oluk skorlama ve dijital fotoğraflama yöntemleri ile elde edilip veriler değerlendirildi.Ana gruplar arasında (A ? B) smear tabakanın uzaklaştırılıp uzaklaştırılmaması açısından istatistik olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05).Ca(OH)2 ' in en iyi uzaklaştırıldığı gruplar sırasıyla PUI, kanal fırçası ve şırınga gruplarıdır. PUI grupları arasında ise PUI NaOCl EDTA grubu Ca(OH)2 `in en iyi uzaklaştırıldığı grup olarak bulgulandı.Kök kanallarından Ca(OH)2 uzaklaştırılmasında PUI birinci olarak tercih edilmesi gereken yöntemdir. İrrigasyon materyali olarak NaOCl ve EDTA `nın kullanılması Ca(OH)2 uzaklaştırma etkinliğini arttırabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Calcium Hydroxide has been known by having superb antimicrobial properties, besides when it?s not removed from root canal, it may cause possible apical leakage of the obturated canal system. It can also prevent adhesion of resin bonding agent to dentin and resin based canal obturation by penetrating dentinal tubules.The purpose of this study was to evaluate the removal of calcium hydroxide from root canal with different irrigation solutions and agitation methods and to compare by direct visualisation and high definition photography.208 extracted maxiller and mandibular human canine teeth , divided into 2 main and 13 sub groups by 26 total. Main groups were smear layer positive (A) and smear layer negative (B). Sub groups were, distiled water, NaOCl, pre-heated NaOCl, NaOCl + EDTA as irrigation solution, and syringe irrigation, canal brush, PUI as agitation methods.Specimens were sectioned longitudinally along the lenght of the canals, after biomechanic preperation process with rotary system. Artificial grooves were formed at the root canal surfaces, and Ca(OH)2 placed into root canals. The teeth were stored at 37?C for 1 week. Root halves placed in specially prepared metal muffle system, and Ca(OH)2 removal techniques were applied. The results were obtained with groove scoring and digital photography methods.There was no statistically significant differencies between groups A and B, in terms of smear layer existence (p>0,05).Ca(OH)2 was removed with PUI groups most effectivelly, followed with canal brush and syringe groups. Group of PUI NaOCl + EDTA was the least Ca(OH)2 coated field of percentage between PUI groups.PUI may be the first choice at removal of Ca(OH)2 from root canals. Usage of NaOCl and EDTA as irrigation materials may increase removal efficiency of Ca(OH)2 .