Beş yaş altı çocuklarda iştahsızlık örüntüsü
The pattern of poor appetite in children under five years
  1. Tez No: 288700
  2. Yazar: NİLGÜN VATANDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK BEYAZOVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Aileler sıkça doktora çocuklarının iştahsız olmasından şikayet ederler. İştahsızlığın değerlendirilmesinde gelişim, beslenme ve aile öyküsü önemlidir. Bu çalışmada çocuklarda iştahsızlık sıklığının ve iştahsızlığa etkili olabilecek beslenme özelliklerinin anket çalışmasıyla araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Ocak 2010-Ocak 2011 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sosyal Pediatri polikliniklerine başvuran 507 çocuk alındı. Anket aracılığıyla çocukların beslenme öyküleri değerlendirildi. Çocuklar iştahsız olan ve olmayanlar şeklinde iki gruba ayrılarak istatistiksel analiz yapıldı. Çocukların % 40.8'inde iştahsızlık yakınmasının olduğu belirlendi. İştahsız çocukların öğünlerini daha uzun sürede bitirdiği ve daha uzun sürede acıktığı gözlendi. Beslerken oyun oynama, atıştırma alışkanlığı ve yemek sırasında televizyon seyretme iştahsız çocuklarda daha yüksek oranda saptandı. Çoklu regresyon analiziyle ailenin sahip olduğu çocuk sayısı arttıkça iştahsız olmanın 0.6 kat azaldığı, ailede yemek seçen kişi olduğunda iştahsız olmanın 0.6 kat arttığı, çocuğun yemeğini tek başına yemesinin iştahsız olmayı 0.4 kat artırdığı, evde yatılı bakıcı olması durumunda iştahsızlığın 1.5 kat azaldığı belirlendi. Ailenin çocuğu besleme şeklinin de çocuğun yeme konusunda kendi düzenini sağlamasında etkili olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Pediatricians are often consulted for poor appetite in children as perceived by parents. For assesment history of development, nutrition and family is important. The aim of this study is to evaluate feding customs of childrens by a questionnaire. Five hundred and seven children who were under five years old admitted Gazi University Social Pediatrics between January 2010 and January 2011 were enrolled in the study. Demografic and feding histories were evaluated by a questionnaire. Childs in the study as poor appetit and not were divided in two groups. The two groups were compared for statistical analysis. Poor appetite was found in 40.8 % of the cases. Infants and children who presented with poor appetite, meals take more time and hungry after long time were found. Playing games during feeding, snacking on between meals and watching television during meals were seen frequently. Multipl regresyon analysis revealed four factors was affected appetite. The number of children of the family-owned, choosing eat, eat alone, the presence of baby-sitter in home were found the effective factors in children, lack of appetite.