Futbolda yeni bir alan testi kullanılarak anaerobik eşik ve koşu hızı ilişkisi ile performans düzeyinin belirlenmesi
To describe of performance level in soccer with anaerobic threshold and running velocity by using of a new field test
- Tez No: 288698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM CİCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, futbolda yeni bir alan testi kullanılarak anaerobik eşik ve koşu hızı ilişkisi ile performans düzeyinin belirlenmesi amaçlandı. Bu çalışmaya ortalama yaşları 24.95 ± 3.79 yıl olan ve Türkiye Profesyonel Futbol Birinci Liginde futbol oynayan 20 profesyonel erkek futbolcu gönüllü olarak katıldı.Bu çalışmada deneklere biri açık havada koşu bandı testi (KBT), ikisi futbol sahasında alan koşu testi (AKT-1 ve AKT-2) olmak üzere üç test uygulandı. Bu nedenle 20 denek her grupta beş kişi olmak kaydıyla, rast gele dört gruba ayrıldı. Denekler koşu bandında %0.0 eğimde ve 8.0 km/h başlangıç hızında her 3 dk' da bir 1.0 km/h artırılan koşu protokolünde kan laktat seviyesi 4.0 mM/L'ye ulaştığı veya üzeri değer elde edilene kadar egzersiz yaptı. Her hız artımından önce bir dakikalık pasif dinlenme verildi. AKT testinde KBT için tanımlanan test protokolünün aynısı uygulandı.Metabolik ve fizyolojik cevaplar Bağımlı İki Örnek T-Testi ile araştırıldı. AKT testinin test-tekrar test güvenirlik analizi Sınıfiçi Korelasyon Katsayısı (R) ile geçerlik analizi ise Pearson'un Korelasyon Katsayısı (r) ile saptandı. Analizlerde 0.01 ve 0.05 anlamlılık düzeyi kullanıldı.Ölçümler sonucunda, futbolcuların 2.0 mM/L (Y), 2.5 mM/L (YaD), 3.0 mM/L (YoD), 4.0 mM/L (LaE), 4.1+ mM/L (LaT) ve maksimal seviyeleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to describe of performance level in soccer with anaerobic threshold and running velocity by using of a new field test. In this study, totally 20 men subjects participated voluntarily who mean age was 24.95 ± 3.79 years old and who played in First Division of Turkish Professional Soccer League.In this study, totally three test were applied. One of them was applied by using of treadmill test (KBT) in outdoor and remains were applied by using of new field tests (AKT-1 and AKT-2) on soccer field. 20 subjects were divided into four groups randomly, and there were five persons in each group. Subjects started to KBT test at constant running velocity (RV km/h) of 8.0 km/h in 0.0% slope for 3 minutes running. RV was improved by 1.0 km/h for every 3 minutes. While blood lactate level of subjects was 4.0 mM/L or above, this incremental running test was stopped. Before every stage, one minute passive recovery phase was used for subjects. For AKT, subjects were applied the same protocol in the KBT.The results were analyzed by using Paired Samples T Test to evaluate metabolic and physiological answers of subjects. Test-retest reliability coefficient of AKT test was analyzed by using Interclass Correlation Coefficient (ICC). Validity coefficient of AKT test was analyzed by using Pearson?s Correlation Coefficient (PCC).