8?10 yaş grubu erkek çocuklarda, judo teknik ve oyunlarının, bazı eurofit testlerine göre fiziksel gelişimleri üzerine etkileri
The effect of judo and education with games upon the physical development of boys between 8-10 years of age
  1. Tez No: 288704
  2. Yazar: TEMEL ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. TAMER SÖKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmamızın amacı 8-10 yaş grubu erkek çocuklarda judo ve oyunla eğitimin çocukların fiziksel gelişimleri üzerine etkilerinin incelenmesi olup; Çalışmamızın araştırma grubunu daha önce hiçbir fiziksel egzersiz programına katılmayan gönüllü 22 kişi denek, 22 kişi kontrol olmak üzere 44 çocuk oluşturmuştur.Denek grubuna 12 haftalık yaş grubuna uygun olarak hazırlanan oyun ve judo teknik antrenmanları haftada 2 gün, 60 dakika uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise hiç egzersiz programı uygulatılmıştır.Değişkenlerin istatistik sonuçları standart sapma(ss) değerleri alınarak, ölçülen değerlerin karşılaştırılmasında t-test kullanılmıştır. Her iki grupta ön-test, son-test değerlere göre istatistiksel anlamlılıklara bakılarak p0.05)
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to assess the effect of judo and education with games upon the physical development of boys between 8-10 years of age. The sample of the study was constituted by total of 44 volunteers with 22 volunteers who did not participate any physical activity before as the experimental and 22 volunteers as the control group.The experimental group was subjected to 12 week two days a week and 60 minute per session judo and education with games training program modified according to relevant age group. The control group did not take part in any physical activity.The variables were analyzed by the use of SPSS statistical software .The standard deviations of the results were compared by t-test. Both the pre- and post test-results were evaluated according to the statistical significance of p0.05)