Karizmatik antrenör algısının futbolcularda antrenör sporcu ilişkisi, sporcu doyumu, takım birlikteliği ve takım bağlılığına etkileri
Perception of charismatic coach effcets of coach-player relationship, athlete satisfaction, team cohesion and team commitment on football players
  1. Tez No: 288719
  2. Yazar: GÖKHAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. AZMİ YETİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, karizmatik antrenör davranışlarının sporcular üzerindeki etkilerini belirleme amacını taşımaktadır. Araştırma, karizmatik liderlik algısı ile antrenör sporcu ilişkisi, sporcu doyumu, takım birlikteliği ve takım bağlılğını arasındaki nedensel ilişkileri sınamak için bir hipotez modeli test etmeyi ve kurulan ilişkilerin değişkenler üzerindeki oluşturduğu etkileri ve farklılıkları anlamaya çalışmıştır.Araştırmada Türkiye Süper Lig'de ve diğer liglerde (Bank-Asya ve 2-B) mücadele eden 343 sporcudan veri toplanmış ve değerlendirilmiştir. Veri toplamada Sporcuların Karizmatik Lider Algısı, LMX 7, Sporcu Doyumu, Takım Birlikteliği ve Bağlılığı Ölçekleri Kullanılmıştır. Ölçek geliştirme çalışmalarında betimleyici ve doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Karizmatik antrenörlüğün; antrenör sporcu ilişkisi, sporcu doyumu, takım birlikteliği ve bağlılığı üzerindeki etkileri path analizi yapılarak incelenmiştir.Yapılan path analiz sonucunda, sporcuların karizmatik lider algılarında ve üzerlerinde oluşan etkilerde farklılıklar olduğunu göstermiştir. Karizmatik etkinin değişkenler üzerinde doğrudan güçlü etkileri olduğunu, takım birlikteliği ve takım bağlılığı sağlanmasında, antrenör sporcu ilişkisinin aracı (mediatör) rolü vasıtasıyla dolaylı etkisinin olmadığı, sporcuların antrenörle çok yakın değil, derin saygı içeren bir ilişki tercih ettikleri ve görüşlerinin lig düzeyine göre değişmediği bulguları elde edilmiştir.Sonuç olarak, araştırma bulguları karizmatik antrenör algısının, sporcu doyumu, antrenör sporcu ilişkisi, takım birlikteliğini ve takım bağlılığını artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of the charismatic coach behavior on the sportsmen. The study aims to test a hypothesis model for the effects of the charismatic leader concept on the relations of the coach and the players, the satisfaction of the players, the cohesion and the commitment in the team and understand the effect and the differences it caused on the related variables.The study was carried out on 343 players playing in the Turkish super league and the lower leagues such as Bank-Asya and 2-B . The data were collected by the use of a charismatic leader perception, LMX 7, players satisfaction, team cohesion and commitment scales. These scales were developed by the use of descriptive and confirmatory factor analysis. The effects of a charismatic coach on the relation between the coach and the players, players? satisfaction and team cohesion and commitment were investigated by the path analyses.The results of the path analysis showed that there were differences in the perception of players of a charismatic leader and the resulting effects. The effect of the charismatic leadership was direct and extensive. It was found that the players did not want to be very close to the coach and preferred a relation based upon respect and love. The opinions of the players did not change according to the league they played.The study showed that the perception of the charismatic increased the sportsmen satisfaction, improved the coach and players? relation and developed the team cohesion and commitment.