İzole tavşan alt özefaus sfinkterinde elektriksel alan uyarısı aracılı nörojenik kasılma yanıtları üzerine Hidrojen sülfür'ün etkisinin araştırılması
Isolated rabbit lower esophageal sphincter neurogenic contractile responses mediated research for alert electrical field effects of sulfur on the Hydrogen
- Tez No: 288718
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SARIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada izole tavşan alt özefagus sfinkterinde EAU'ya bağlı nörojenik kasılma cevaplarının tanımlanması ve bu yanıtlar üzerine hidrojen sülfürün etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Deneylerde 4-6 aylık 3-3,5 kg. ağırlığında 18 adet albino tavşandan elde edilen alt özefagus sfinkter şeritleri Krebs solüsyonu içeren organ banyosuna izometrik kasılmaları kayıt etmek için Grass izometrik kuvvet transdüserine bağlı olacak şekilde yerleştirilmiştir. Ön çalışmalarda dokularda bifazik yanıtlar elde edildi. Bifazik yanıtlar EAU başlamasıyla olan ?on? fazı ve EAU bitmesiyle başlayan ?off? fazı olarak elde edildi. Guanetidin ve indometasin EAU aracılı nörojenik ?off? kasılma yanıtları üzerine anlamlı bir etki oluşturmadı. Atropin EAU aracılı ?off? kasılma yanıtlarını anlamlı oranda azaltırken, neostigmin bu yanıtları anlamlı oranda arttırdı. L-NAME, EAU aracılı ?off? kasılma yanıtlarını anlamlı oranda azalttı. L-NAME ?on? gevşeme fazı olan dokularda bu fazı ortadan kaldırdı. NaHS, EAU aracılı ?off? kasılma yanıtlarını istatistiksel olarak anlamlı oranda azalttı. NaHS'in etkisi NO bağımsız ortamda azalırken, NANK yanıtlar üzerinde de aynı oranda inhibisyona neden oldu. NaHS'in azaltıcı etkisi zamanla %80 oranında geri döndü. Ayrıca NaHS, KCL ile kasılmış dokularda da anlamlı gevşemeye neden oldu. L-sistein, EAU aracılı ?off? kasılma yanıtlarını anlamlı oranda azalttı. L-sistein'in etkisi, NO bağımsız ortamda artarken, NANK ortamda potansiyelize oldu. Bu sonuç kolinerjik sistemin H2S'in sentez aşamasında inhibitör bir etkisinin olabileceğini göstermektedir. PAG, EAU aracılı ?off? kasılma yanıtlarını azalttı. PAG'ın etkisi , NO bağımsız ortamda artarken, NANK ortamda etkisi olmadı. L-sistein ve PAG, KCL ile kastırılmış dokularda gevşemeye neden olmadı. Bu sonuçlar H2S'in etkisinin tek bir nörotransmitter üzerinden spesifik olmadığını ve birçok nörotransmitter üzerinden olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, contractile responses in isolated rabbit lower esophageal sphincter (LOS) EAU?s identification of neurogenic contractile responses to study the effect of sulfur on the hydrogen. In the experiments 3-3,5 kg of 4-6 months weight of 18 albino rabbits LOS strips obtained from the organ bath containing Krebs solution Grass isometric force transducer for recording of isometric contractions of the way that they are connected. Preliminary studies, tissues were obtained from biphasic responses. Biphasic responses of the start of the EFS,“on”phase and starting the end of the EFS,“off”phase was obtained. EFS guanethidine and indomethacin-mediated neurogenic“off”has not created a significant impact on the contractile responses. Atropine EFS mediated“off”responses to contraction were significantly reducing, Neostigmine significantly increased these responses. L-NAME, EFS mediated“off”significantly reduced the contractile responses. L-NAME in the“on”relaxation phase, this phase of the tissues removed. NaHS, EFS mediated“off”statistically significantly reduced the contractile responses. Independent effect of NO decreased NaHS?s environment, NANC on the responses caused by the same percentage inhibition. NaHS returned to the effect of reducing by 80% over time. In addition, NaHS, the tissues contracted with KCl also caused significant relaxation. L-cysteine, EFS mediated“off”significantly reduced the contractile responses. L- cysteine effect, while NO independent environment, NANC environment was potentiated. This result shows that the cholinergic system may have the effect of H2S synthesis of an inhibitory phase. PAG, EFS mediated“off”reduced the rate of contraction responses. PAG?s effect, while NO independent media, did not take effect NANC environment. L-cysteine, and the PAG, did not cause relaxation in tissues precontracted with KCL. This results in a single neurotransmitter through the specific impact of H2S over there and show that many neurotransmitters.