Ankara ve Kırıkkale'nin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı görülen belde ve köylerinde yaşayan 18 yaş üzeri nüfusun hastalık ve korunma konusundaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the impacts of the household educations which is about Crımean Congo Hemorrhagıc Fever Dıseases that was made by health staff in the Ankara and Kirikkale?s endemic counties and villages
  1. Tez No: 288720
  2. Yazar: ASİYE ÇİĞDEM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Public Health, Health Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırma, Ankara ve Kırıkkale'nin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı görülen ilçe, belde ve köylerinde yaşayan 18 yaş üzeri nüfusun hastalık ve korunma konusundaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır.Araştırmamız, kesitsel tipte bir araştırmadır. Ankara ve Kırıkkale'nin KKKA vakası görülen ilçe ve köylerinde sağlık personeli tarafından yüzyüze yöntemiyle toplam 1250 hanede 40 soruluk bir anket uygulanmıştır.Bilgi durumuna etkili faktörlerin lojistik regresyonla analizi sonucu; öğrenim durumunun, meslek grubunun (tarım ile ilişkili meslekler), daha önce KKKA hastalığı hakkında eğitim almış olmanın ve yaşadıkları ilin bilgiye etkili olduğu gösterilmiştir.Tutum durumuna etkili faktörlerin lojistik regresyonla analizi sonucu; daha önce KKKA hastalığı hakkında eğitim almış olmanın ve yaşadıkları ilin tutuma etkili olduğu gösterilmiştir.Özellikle kene popülasyonunun yüksek olduğu endemik yerlerde kişilere bilgi, tutum ve davranış kazandırılması ve gerekli önlemlerin alınması konularında, eğitimli sağlık personeli tarafından düzenli olarak hane ziyaretlerinin yapılması KKKA hastalığının önlenmesinde etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research has been made for people who are over 18 years old in counties, towns and villages where Crimean Congo Hemorrhagic Fever (CCHF) disease is seen to evaluate the attitude and knowledge about the disease and protection from the disease.This research is sectional type research. The questionnaire, which has 40 questions, was used at 1250 houses face to face by the help of health personel in CCHF diseases seen counties and villages of Ankara and Kırıkkale provinces.As a result of the analysis of factors that are effective for the condition of knowledge by logistic regression; it has been shown that education level, type of profession (jobs related with agriculture), previously being educated about the CCHF disease and the city they live were effective for knowledge.As a result of the analysis of factors that are effective for attitude condition; it has been shown that being previously educated about the CCHF disease and the city they live were effective in attitude.Especially, for the people in the endemic places which have high tick population; regular visits of the educated health personnel to the houses to improve the level of knowledge, attitude and behaviour about the CCHF disease and taking the necessary precautions will be effective in the prevention of CCHF disease.