İlköğretim okulu ikinci kademe 6,7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik fiziksel uygunluk test bataryası güvenilirlik çalışması
6.7 the second stage of primary school and 8 reliability study of physical fitness test battery for school students
- Tez No: 288729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim ikinci kademe öğrencilerine yönelik fiziksel uygunluk test bataryası protokolünün güvenilirliğinin tespit edilmesidir.Araştırmaya, ilk ve ikinci ölçümlerin tamamına 252 kız, 260 erkek toplam 512 öğrenci katılmıştır. İlköğretim ikinci kademe öğrencilerine yönelik fiziksel uygunluk test bataryası; 20 metre sürat koşusu, V Otur-Uzan testi, 30 saniye şınav testi, 30 saniye mekik testi ve 1600 metre koş-yürü dayanıklılık tesinden oluşmaktadır.İlgili yaş grubu öğrencilerinden elde edilen veriler bütün istatistiklerde sınıflara ve yaşlara göre ayrı ayrı analiz edildi. Test bataryasında uygulanan birinci ve ikinci ölçümlerdeki bütün alt testlerin sınıflararası (r) ve sınıfiçi (R) güvenilirlik katsayıları hesaplandıFizksel uygunluk test bataryasını oluşturan testlerin birinci ve ikinci ölçümleri arasındaki sınıf içi güvenilirlik katsayıları (R) VKİ ölçümlerinde; erkek öğrencilerde R=0,99, kız öğrencilerde R=0,99 ve toplamda R=0,99 olarak, V otur-uzan testinde; erkek öğrencilerde R=0,96, kız öğrencilerde R=0,96 ve toplamda R=0,96 olarak, 30 saniye mekik testinde; erkek öğrencilerde R=0,89, kız öğrencilerde R=0,93 ve toplamda R=0,93 olarak, 30 saniye şınav testinde; erkek öğrencilerde R=0,91, kız öğrencilerde R=0,93 ve toplamda R=0,93 olarak, 20 metre hız koşusu testinde; erkeklerde R=0,83, kızlarda R=0,88, toplamda R=0,87 olarak, 1600 metre dayanıklılık koşusu testinde; erkekle öğrencilerde R=0,93, kız öğrencilerde R=0,94 ve toplamda R=0,94 olarak tespit edilmiştir. Çalışmada sınıflararası güvenilirlik katsayıları (r) VKİ ölçümlerinde; erkek öğrencilerde r=0,99, kız öğrencilerde r=0,99 ve toplamda r=0,99 olarak, V otur-uzan testinde; erkek öğrencilerde r=0,93, kız öğrencilerde r=0,93 ve toplamda r=0,93 olarak, 30 saniye mekik testinde; erkek öğrencilerde r=0,80, kız öğrencilerde r=0,88 ve toplamda r=0,86 olarak, 30 saniye şınav testinde; erkek öğrencilerde r=0,84, kız öğrencilerde r=0,87 ve toplamda r=0,88 olarak, 20 metre hız koşusu testinde; erkeklerde R=0,71, kızlarda R=0,79,toplamda R=0,78 olarak, 1600 metre dayanıklılık koşusu testinde; erkekle öğrencilerde r=0,86,kız öğrencilerde r=0,89 ve toplamda r=0,89 olarak tespit edilmiştir.İlköğretim ikinci kademe 6,7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik fiziksel uygunluk test bataryasının çok (multivariate) güvenilirliğinin yüksek olduğu, sınıflararası ve sınıf içi güvenilirlik katsayısının ortadan yükseğe kadar değiştiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu test bataryasının ilköğretim ikinci kademe öğrencileri için uygulanabilir bir fiziksel uygunluk test bataryası olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to test the reliability of the physical fitness test battery for elemantery students in sixth to eigth grades.Total number of subjects fort he study were 512 students (252 girls and 260 boys) who participated in all tests and retests. The physical fitness test battery for elemantery students consisted of six subtests including body mass index, V sit and reach test, 30-sec sit-up test, 30-sec push-up test, 20 m speed test run test and 1600 m run/walk distance run tests.Separate analyses were used for each grade/age levels fort he gender.Univariate interclass and intraclass test-retest in reliability coefficents were used for all subtests in physical fitness battery.Univariate intraclass test-retest in reliability coefficents of subtests were determined; for the BMI, R=0,99 (boys R=0,99, girls R=0,99), for the V sit and reach test, R=0,96 (boys R=0,96, girls R=0,96), for the 30-sec sit-up test, R=0,93 (boys R=0,89, girls R=0,93) , for the 30-sec-push-up test, R=0,94 (boys R=0,91, girls R=0,93), for the 20 m speed run test, R=0,87(boys R=0,83, girls R=0,88), for the 1600 m distance run test, R=0,94(boys R=0,93, girls R=0,94) and interclass test-retest in reliability coefficents of subtests were determined; for the BMI, r=0,99(boys r=0,99, girls r=0,99), for the V sit and reach test, r=0,93(boys r=0,93, girls r=0,93), for the 30-sec sit-up test, r=0,88(boys r=0,84, girls r=0,87), for the 30-sec-push-up test, r=0,86(boys r=0,80, girls r=0,88), for the 20 m speed run test, r=0,78(boys r=0,71, girls r=0,79), for the 1600 m distance run test, r=0,89(boys r=0,86, girls r=0,89).The multivariate reliability of the physical fitness test battery was high, interclass and intraclass reliability coefficents moderate to high for elemantary students in sixth to eigth grades.