İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin okul güvenliğine ilişkin algıları
6th,7th and, 8th graders' perceptions about school safety
  1. Tez No: 190157
  2. Yazar: NİYAZİ ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BURHANETTİN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin okulgüvenliğine ilişkin algılarını belirlemektir. Araştırmanın alt amaçları ise öğrencialgılarının okul türü, cinsiyet, sınıf düzeyi, okul büyüklüğü ve sosyo-ekonomikdüzeye(SED) göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesidir. Bu amaçla Malatya ilmerkezinde bulunan 45 ilköğretim okulunda (42 resmi, 3 özel) eğitim görmekte olan2.511 öğrenciye anket uygulanmıştır.Araştırmanın analiz aşamasında öncelikli olarak, varyansların homojen olarakdağılıp dağılmadığının belirlenebilmesi için Levene'nin Varyansların HomojenliğiTesti uygulanmıştır. Varyansların homojen olması durumunda deneklerin anketmaddelerine verdikleri yanıtlar arasında okul türü ve cinsiyet değişkenleri açısındananlamlı bir fark olup olmadığını test etmek için t-testi kullanılmıştır. Varyanslarınhomojen olmadığı durumlarda ise t-testi yerine Mann Whitney-U Testi yapılmıştır.Benzer biçimde varyansların homojen olması durumunda deneklerin anketmaddelerine verdikleri yanıtlar arasında sınıf düzeyi, okul büyüklüğü ve SEDdeğişkenleri açısından anlamlı bir fark olup olmadığını test etmek için tek yönlüvaryans analizi uygulanmıştır. Varyansların homojen olmadığı durumlarda ise varyansanalizi yerine Kruskall Wallis-H Testi yapılmıştır.İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin, okul güvenliğine ilişkin algılarınıbelirlemeyi amaçlayan bu araştırma sonucunda ulaşılan bazı sonuçlar şöyleözetlenebilir:• Resmi ilköğretim okulu öğrencileri özel ilköğretim okulu öğrencilerineoranla; (1) okula ustura, bıçak, jilet gibi aletler getirildiği, (2) okulda bazendeğerli eşya ya da para çalındığı, (3) bazı öğrencilerin okul eşya vedemirbaşlarına zarar verdiği, (4) okulda yaşça büyük ya da fiziksel olarakgüçlü bazı öğrencilerin, diğer öğrencilere sözlü veya fiziksel saldırıda (örn.hakaret, küfür, dövme) bulundukları görüşlerine daha fazla katılmaktadır.• Erkek öğrenciler kız öğrencilere oranla; (1) okula ustura, bıçak, jilet gibialetler getirildiği, (2) okul binası içinde ve bahçesinde öğretmenlerin veyöneticilerin hiç denetlemedikleri yerler olduğu, (3) bazı öğrencilerin okulacinsel içerikli dergi, gazete ve CD getirdikleri görüşlerine daha fazlakatılmaktadır.• 6. sınıf öğrencileri 7 ve 8. sınıf öğrencilerine oranla, 7. sınıf öğrencileri 8.sınıf öğrencilerine oranla; (1) okulda değerli eşya ya da para çalındığı, (2)başka öğrencilerden korkup okula gelinmediği görüşlerine daha fazlakatılmaktadır. 8. sınıf öğrencileri ise 6. sınıf öğrencilerine oranla,öğrencilere cinsel tacizde (sarkıntılık, sözlü taciz, elle taciz vb.) bulunanbazı öğrencilerin olduğu görüşüne daha fazla katılmaktadırlar.• Öğrenci sayısı 1500 ve daha fazla olan okullardaki öğrenciler, öğrenci sayısı0-500, 501-1000 ve 1001-1500 olan okullardaki öğrencilere oranla, (1)okula ustura, bıçak, jilet gibi aletler getirildiği, (2) okul bina vedemirbaşlarına zarar verildiği, (3) okulda yaşça büyük ya da fiziksel olarakgüçlü bazı öğrencilerin, diğer öğrencilere sözlü veya fiziksel saldırıda (örn.hakaret, küfür, dövme) bulunduğu görüşlerine daha fazla katılmaktadır.• Alt SED'deki öğrenciler orta ve üst SED'deki öğrencilere oranla; (1) okuldadeğerli eşya ya da para çalındığı, (2) bazı öğrencilerin diğer öğrencileritehdit ettiği, (3) okulda yaşça büyük ya da fiziksel olarak güçlü bazıöğrencilerin, diğer öğrencilere sözlü veya fiziksel saldırıda (örn. hakaret,küfür, dövme) bulunduğu görüşlerine daha fazla katılmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the 6th, 7th, and 8th graders?perceptions related to school safety. The secondary purpose is to investigate whetherthere are any differences in perceptions of students in terms of school type, gender,grade level, school size, and socio-economic status (SES). For these purposes, a self-administrated questionnaire was conducted to 2.511 students from 45 elementaryschools (42 public and 3 private schools) in the city center of the province of Malatya.At the analysis stage of the research, firtsly a Levene?s Test for Homogeneitywas conducted to determine if the variances differ as homogenous. For the cases wherevariances are homogenous, Independent T-Test is used to analyze the data in terms ofschool type and gender. For other cases where the variances are not homogenous MannWhitney-U Test is used to analyze the data in terms of school type and gender.Likewise, for the cases where variances are homogenous, One Way-ANOVA Test isused to analyze the data in terms of grade levels, school size, and SES. For the caseswhere the variances are not homogenous Kruskal Wallis-H Test is used to analyze thedata in terms of grade levels, school size, and SES.Following are some of the key results of this study which intends to determineperceptions of students about school safety:• Public school students are more likely than those in private schools toreport that; (1) they know some students who bring an instrument likerazor, knife or razor blade to school (2) they know a valuable property ormoney stolen at school, (3) they know some students who intentionallydestroy or damage school properties (4) they know some students who areverbally or physically assaulted (e.g. insult, abuse, beating) by some elderor bodily stronger students.• Male students are more likely than female students to report that; (1) theyknow some students who bring an instrument like razor, knife or razorblade to school, (2) they know some places in schoolyard or on playgroundnever monitored by administrators and teachers (3) they know somestudents who bring some magazines, newspapers, and CD?s with sexualcontent to school.• 6th graders are more likely than 7th and 8th graders to report that; (1) theyknow a valuable property or money is stolen at school, (2) they know somestudents skipping school because they are afraid of some other students.And also 8th graders are more likely than 6th graders to report somestudents who make sexual harassment (e.g., molestation, verbal harassment,touching).• Students from schools with an enrollment of more than 1.500 are morelikely than students from schools with enrollment between 0-500, 501-1.000, and 1.001-1.500 to report that; (1) they know some students whobring an instrument like razor, knife or razor blade to school, (2) they knowsome students who intentionally destroy or damage school properties, (3)they know some students who are verbally or physically assaulted (e.g.insult, abuse, beating) by some elder or bodily stronger students.• Students with lower SES are more likely than students with medium andhigher SES to report that; (1) they know a valuable property or moneystolen at school, (2) the know some students who threaten others, (3) theyknow some students who are verbally or physically assaulted (e.g. insult,abuse, beating) by some elder or bodily stronger students.