Ankara Demiryolu Fabrikasında çalışan işçilerin iş kazası ve meslek hastalıkları geçirme durumları ve bazı çalışma koşulları ile ilişkisi
Revision Sitüation of work accident and occupational diseases of employees working in Ankara Railway Factory associated some working conditions
  1. Tez No: 288738
  2. Yazar: EMEL BULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA N. İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Public Health, Accidents
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İş güvenliğini ve işçi sağlığını tehdit eden pek çok önemli etken vardır. Meslek hastalıkları ve iş kazaları bu etkenler arasında ilk sıralarda yer almaktadır Bu araştırmanın amacı Ankara Demiryolu Fabrikası'nda çalışan işçilerin çalışma koşulları ile iş kazası ve meslek hastalıkları geçirme durumları ve ilişkili etmenleri belirlemektir.Araştırma 31 Aralık 2009 -31 Aralık 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmada 45 sorudan oluşan anket formu yüz-yüze görüşme tekniği kullanılarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
There a lot of factors that threat occupational safety and healty of workers. Occupational diseases and accident at work are in the first order among these factors. The aim of this study is to determine working conditions of railway employee working in Ankara Railway factory with accidents at work and revision cases of Occupational diseases and associated with these factorsthat was performed between December of 2009 and 2010 is a sectional study. Questionnaire containing 45 question were applied by using face to face interviews in investigation. This Questionnaire was carried out over %79,6 of 175 railway employee.