Çeşitli yumuşak astar maddelerinin zamana bağlı olarak yüzeylerinden izole edilen Candida albicans hücrelerinde ALS1 adezyon geninin ekspresyonundaki değişimin incelenmesi
A study into the changes in ALS1 adhesion gene levels in Candida albicans cells isolated from various soft lining materials in different time periods
- Tez No: 288748
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK NALBANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada; in vitro hızlandırılmış eskitme işlemi uygulanmış ve uygulanmamış dört farklı yumuşak astar maddesinin C. albicans hücreleri ile 12 ve 24 saat süreyle inkübasyonunun ardından, bu yumuşak astar maddelerinin yüzeylerinden izole edilen hücrelerdeki ALS1 geni mRNA ekspresyonunun kantitatif olarak araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada; oda sıcaklığında polimerize olan akril esaslı yumuşak astar maddesi olarak Visco Gel, ısıyla polimerize olan akril esaslı yumuşak astar maddesi olarak Vertex Soft, oda sıcaklığında vulkanize olan silikon esaslı yumuşak astar maddesi olarak Dentusil ve ısıyla vulkanize olan silikon esaslı yumuşak astar maddesi olarak Molloplast-B kullanılmıştır. Her bir maddeden 40'ar adet olmak üzere toplam 160 adet örnek hazırlanmıştır. Her bir maddeden hazırlanan örneklerin 20 tanesine Atlas UV2000 Hızlandırılmış Hava Koşullandırma Test Cihazında hızlandırılmış eskitme işlemi uygulanmıştır. Ardından her bir yumuşak astar maddesinden hazırlanan eskitme işlemi uygulanan ve uygulanmayan 10'ar tane olmak üzere toplam 20 örnek 12 saat, diğer 20 tane örnek ise 24 saat süreyle C. albicans hücreleriyle inkübe edilmişlerdir. Örneklerin yüzeyinde oluşan biyofilm kütlesi kazınmış ve mRNA'ları izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the quantitative expression of ALS1 gene mRNA isolated from the surface of the soft lining materials, after the incubation of four different soft lining materials subjected to a process of in vitro accelerated aging and of the ones not subjected with C. albicans cells for 12 and 24 hours.In this study, Visco Gel (room temperature curing acrylic based soft lining material), Vertex Soft (heat-cured acrylic based soft lining material), Dentusil (room temperature vulcanized silicone based soft lining material) and Molloplast-B (heat-vulcanized silicone based soft lining material) were used . 40 specimens from each material were prepared so as to obtain totally 160 specimens. Of 40 specimens, 20 were subjected to accelerated aging process by using Atlas UV2000 Accelerated Air Conditioning Test Device and the other 20 were not subjected to aging process. 10 of the 20 specimens which were subjected to accelerated aging were incubated with C. albicans for 12 hours and the other 10 specimens were incubated with C. albicans for 24 hours. And 10 of the 20 specimens which were not subjected to accelerated aging were incubated with C. albicans for 12 hours and the other 10 specimens were incubated with C. albicans for 24 hours. The biofilm layer occured on the surfaces of the specimens were excavated and mRNAs were isolated.