Hemşirelerin port kateter bakımına ilişkin bilgi düzeylerinin saptanması
Determination of knowledge levels of nurses about port catheter care
  1. Tez No: 288780
  2. Yazar: NİLGÜN DEVREZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BOSTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin port kateter bakımına ilişkin bilgi düzeylerinin saptanması amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine Ankara ili belediye sınırları içerisinde yer alan sekiz devlet ve üniversite hastanesinin tıbbi onkoloji ve gündüz/ayaktan kemoterapi ünitelerinde çalışan 80 hemşire alınmıştır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından literatürden yararlanılarak hazırlanan veri toplama formu kullanılarak toplanmıştır. Hemşirelerin port kateter kullanımı ve bakımına ilişkin bilgi düzeyleri, puan ortalamaları hesaplanarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde sayı, ortalama ve yüzdelik hesabı kullanılmıştır. Hemşirelerin port kateter kullanımı ve bakımına ilişkin genel puan ortalamaları 100 puan üzerinden 23.42 dir. Hemşirelerin porta heparin flaşı uygulamasına ilişkin bilgi puan ortalaması X = 52.81 dir. Diğer tüm konularda bilgi puan ortalamalarının 40 puanın altında olduğu görülmüştür. Hemşirelerin eğitim durumları ile port kateter bakımına ilişkin bilgi puan ortalamaları arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,045). Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, hastalara verilen bakımın kalitesinin artırılması ve komplikasyonların önlenmesi için port kateter takılı hastaya bakım veren hemşirelerin hizmetiçi eğitimlerine önem verilmesi, oluşturulacak protokol ile port takılı hastalara aynı standartlarda ve güvenli bakım verilmesinin sağlanması ve bakımda hastadan kaynaklanan güçlüklerin engellenmesi amacıyla hastalara taburculukları sırasında yazılı eğitim materyalleri verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive research is done to determine the knowledge level of nurses on port catheter care. The research included the samples of 80 nurses which are gathered from 8 state or university hospital?s medical oncology or outpatient chemotheraphy clinics placed in municipality of Ankara, Turkey. The data in the research are gathered by means of using a data collecting form which is prepared by the researcher referring literature.The level of information concerning the use and maintenance of the port catheter, the nurses, were evaluated by calculating the mean scores. Evaluation of the obtained data points, average and percentage used in calculation. The mean overall score of the nurses for taking care of the port catheter and is over 100 points 23.42. Nurses' knowledge regarding the implementation of the flash port of heparin is the average score of X= 52.81. All other information on the mean scores were below 40 points. Relation between educational status of nurses and information about port catheter care is statistically significant (p=0,045). Due to the results of the research, to decrease the risk of complications and to increase the level of the patients? care; to give importance to continuity and currency of education of nurses and other stuff members taking care of patients having port catheters, with the help of a common protocol which is to be formed to provide same and safe care and to give written education papers and care charts to eliminate the difficulties resulting from patients are advised.