Çeşitli bitkisel halk ilaçlarının antioksidan aktivite yönünden değerlendirilmesi
Evalution of antioxidant activity of various herbal folk medicine
  1. Tez No: 288781
  2. Yazar: ECE MİSER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ AKAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Düzce ve çevresinde yetişen ve anti-inflamatuar amaçlı kullanılan bazı bitkilerin total antioksidan kapasitesini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Plantago major ssp. major ve Plantago lanceolata, Rubus hirtus, Hedera helix, Morus alba ve Sambucus ebulus türleri incelenmiş olup, bitkilerin toprak üstü kısımları ve yaprakları ayrı ayrı ekstre edilmiştir. Bu bitkilerin antioksidan bileşiklerini ve antioksidan kapasitesini belirlemek için 2,2´-azinobis( 3-etilbenzotiyoazolin-6-sülfonik asit) (ABTS) radikal giderme aktivitesi, 1,1-difenil-2-pikril-hidrazil (DPPH·) serbest radikal giderme aktivitesi, N,N-dimetil-p-fenilendiamin (DMPD·+) radikal giderme aktivitesi, süperoksit anyon radikali (O2 ·-) giderme aktivitesi, folin metodu ile toplam fenolik tayini, kuprak metodu ile kuprik iyonları (Cu2+) indirgeme kapasitesi, tiyosiyanat metodu ile total antioksidan aktivite kapasite ve kit yardımı ile gerçekleştirilen total antioksidan cevap tayini deneyleri çalışılmıştır. Ayrıca ?-tokoferol, vitamin C, gallik asit ve troloks gibi bileşikler referans antioksidanlar olarak kullanılmıştır. Çalışmamızın sonucunda Plantago lanceolata, Rubus hirtus, Sambucus ebulus ve Plantago major ssp. major benzer fenolik madde içeriğine sahipken, Morus alba ve Hedera helix nispeten düşük fenolik madde içeriğine sahip bulunmuştur. Genel olarak fenolik madde içeriği yüksek olan Rubus hirtus ve Plantago türleri yüksek antioksidan aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to determine natural antioxidant capacity of some plants, which grown in Düzce and surroundings and used as anti-inflammatory. For this purpose, we investigated Plantago major ssp. major , P. lanceolata, Rubus hirtus, Hedera helix, Morus alba and Sambucus ebulus plants and the soil upper parts and leafs of these plants were extracted separately. In order to determine the antioxidant compounds and antioxidant capacity of these plants, different in vitro methods such as 2,2´-azino-bis (3-ethylbenzthiazoline-6-sulfonic acid) (ABTS) radical scavenging activity, 1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazyl (DPPH·) free radical scavenging activity, N,N-dimethyl-p-phenylenediamine (DMPD) radical scavenging activity, superoxide anion radical (O2 ·-) scavenging activity, folin method, cupric ion (Cu2+) reduction capacity by cuprac method, total antioxidant capacity with thiocyanate method and total antioxidant response with the aid the kit were applied. Also ?-tocopherol, vitamin C, gallic acid, and trolox were used as the reference antioxidant compounds. As a result of our study, while Plantago lanceolata, Rubus hirtus, Sambucus ebulus and Plantago major ssp. major had similar to the content of phenolic compounds, Morus alba and Hedera helix were found to have relativly low content of phenolic compounds. In general, Plantago species and Rubus hirtus showed high antioxidant activity.