Quercus pubescens Willd. bitkisi üzerinde fitoterapötik araştırmalar
The phytoterapotic investigations of Quercus pubescens
  1. Tez No: 288804
  2. Yazar: FEYZA YEŞİLÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Avrupa Farmakopesi'nin yanında birçok farmakopelerde de kayıtlı olan Q. cortex droğunun elde edildiği 3 farklı cins Quercus kayıtlıdır; Q. robur L., Q. petraea (Matt.) Liebl. ve Q. pubescens Willd.Q.cortex droğunun antimikrobiyal, antienflamatuar, antioksidan, mide koruyucu ve kanser önleyici aktiviteleri mevcuttur. Bu aktiviteler flavonoid ve tanen gibi polifenolik bileşiklerden ileri gelmektedir.Çalışmamızda Quercus türlerinin kimyasal bileşenleri, biyolojik aktiviteleri ve kullanılışları ile ilgili yapılan çalışmalar derlenmiş ve bitki numunesinin farmakope analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, Quercus robur, Q. petraea (Matt.) Liebl. and Q. pubescens Willd.species are known as folc medicine by public, growing wild. Its drog recorded in the european pharmacopeia.The Q. cortex drog have same biological activities as; antimicrobial, antiinflammatory, antioxidant, gastroprotective and anticancer. These effects blongs to some polyfenols as flavonoits and tannins.In this study, botanical and chemical characteristics; biological activities and usage of Quercus sp. were gathered together.