Tanacetum tomentellum (Boiss.) Grierson bitkisinin partenolit yönünden değerlendirilmesi
Determination of parthenolide in Tanacetum tomentellum (Boiss.) Grierson
  1. Tez No: 288805
  2. Yazar: FEYYAZ MIHOĞLUGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Bitlis-Tatvan-Sapur köyünden toplanmış olan Tanacetum tomentellum bitkisinin yaprak, çiçek ve gövde kısımlarının partenolit içeriği HPLC/LC-MS yöntemi ile tayin edilmiştir.Bitkinin yaprak (%0,187) ve çiçeklerindeki (%0,57) partenolit miktarı literatürde Tanacetum parthenium için belirtilen değerler (%0.1-1.68) arasındadır. Yaprak ve çiçeklerde bulunan partenolit miktarları birlikte değerlendirildiğinde Avrupa Farmakopesin'de ve ESCOP'da Tanacetum parthenium bitkisinin topraküstü kısımları için istenmiş olan miktarın üzerindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the leaves, flowers and stems of Tanacetum tomentellum collected from Bitlis-Tatvan-Sapur were analyzed for their parthenolide content by using HPLC/LC-MS method.Parthenolide amount in the leaves (%0,187) and flowers (%0,57) of Tanacetum tomentellum are in accordance with the reported amount for Tanacetum parthenium in the literature (%0.1-1.68). If parthenolide amount of the leaves and flowers of Tanacetum tomentellum are evaluated together, it is higher than the required amount for the aerial parts of Tanacetum parthenium (%0,2) in European Pharmacopoeia and ESCOP Monographs.