Çok hafif, hafif ve orta derece sensörinöral tip işitme kayıplı bireylerde frekansa özgü geç latans yanıtlarının değerlendirilmesi
Evaluation of frequency-specific late latency responses in individuals with slight, mild and moderate sensorineural hearing loss
  1. Tez No: 598359
  2. Yazar: ÖZLEM BEŞİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı normal işiten bireylere göre 2 kHz, 4 kHz ve 6 kHz aralığında frekansa özgü çok hafif, hafif ve orta derece işitme kayıplı yetişkinlerin kortikal işitsel uyarılmış yanıtlarında (KİUY) latans ve amplitüt bazında anlamlı bir farklılığın olup olmadığı araştırmaktır. Bu bağlamda çalışmaya kontrol grubu için normal işitmeye sahip 22 kişi (10 E, 12 K), deney grubu için ise işitme kayıplı 29 kişi (18 E, 11 K), toplamda 18- 55 yaş aralığında 51 kişi dahil edilmiştir. İşitme kayıplı grupta işitme kaybının frekansa özgü olarak sensörinöral tipte ve çok hafif, hafif ya da orta derecede olması ve işitme kaybı tanısının en az iki yıl olması koşulu aranmıştır. Katılımcılardan genel odyolojik değerlendirme haricinde çalışmanın amacına yönelik P1, N1 ve P2 yanıt kaydı alınmıştır. KİUY için uyaran şiddet seviyesi olarak kayıt alınacak frekansa özgü işitme eşiği referans alınıp 50 SL'de tone burst uyaran gönderilmiştir. Tüm katılımcılardan sessiz bir ortamda, rahat oturur pozisyonda istedikleri bir videoyu sessiz bir şekilde izlerken kayıt alınmıştır. Elde edilen veriler latans ve amplitüt değişkenleri için gruplar arasında ve grup içi olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate whether there is a significant difference in the frequency of latency and amplitude in cortical auditory evoked potentials (CAEP) of adults with slight, mild and moderate hearing loss in the 2 kHz, 4 kHz and 6 kHz compared to normal hearing individuals. 22 people with normal hearing (10 M, 12 F) for the control group and 29 people with hearing loss (18 M, 11 F) for the study group were included in the study. In the hearing-impaired group, least two years hearing loss was requested. P1, N1 and P2 responses were recorded from the participants for the purpose of the study, in addition to general audiological evaluation. 50 dB SL stimulus intensity was used to take records. All participants were recorded while watching a video of their choice in a quiet, comfortable sitting position. The obtained data were compared between groups for latency and amplitude variables.